BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Sevgili Üçüncü Adam okurları,

Sinemamıza dair bilinmeyenler, ilginç anekdotlar, anı ve hatıralar artık bu sayfada…

(Sayfamızdaki anekdotlar aralıklarla güncellenmektedir.)

*resme tıklayarak büyütebilirsiniz.

Necdet Mahfi Ayral, usta yönetmen Elia Kazan‘ın (Gerçek adı Elias Kazancıoğlu’dur. Rum kökenlidir.) 1963 yapımı ‘America, America’ adlı filmde, ağır yükün altında düşüp kalan bir hamalı canlandırmıştır.

_________________________________________________________

Yılmaz Güney, Yol (1981) adlı filmine ilk olarak Erden Kral ile ‘Bayram’ adıyla başlamıştır ve filmde 12 karakter vardır. Çekimler başladıktan sonra çekilen kısımlardan memnun kalmayan Güney, filmi kısaltıp 5 karaktere indirmiş ve en baştan Şerif Gören‘e çektirmiştir.

_________________________________________________________

Sinemamızın babası Lütfi Akad‘ın gerçek adı, Ömer Lütfi Akad değil, Lütfi Ömer Akad‘dır. Yıllardır süren bu karışıklık yüzünden usta yönetmen, anılarını kaleme aldığı 700 küsür sayfalık ‘Işıkla Karanlık Arasında’ adlı kitabını Lütfi Akad adıyla yayınlamıştır. Ayrıca Akad, Suriye kökenli olup, The Message (Çağrı/İslamiyet’in Doğuşu) adlı filmin yönetmeni Moustapha Akkad ile uzaktan bir akrabalık bağı taşımaktadır.

_________________________________________________________

Sinemamızın unutulmaz kavgacılarından İhsan Gedik‘in lakabı ‘Ceset’tir. Bu lakap ona, Yılmaz Güney‘in 1970 yapımı ‘Onu Allah Affetsin’ adlı filminde canlandırdığı ceset lakaplı karakterden dolayı verilmiştir. Oyuncu arkadaşları onunla ilgili şöyle demektedir: Ceset İhsan, güzel insan!

_________________________________________________________

*resme tıklayarak büyütebilirsiniz.

Sinemamızın en önemli yönetmenlerinden, büyük usta Yavuz Turgul, Temel Gürsu‘nun yönetmenliğini yaptığı, başrollerini Kartal Tibet, Tanju Gürsu, Sevda Ferdağ, Şükriye Atav ve Reha Yurdakul‘un paylaştığı, 1972 yapımı Yalan Dünya adlı filmde, Reha Yurdakul‘un kötü adamlarından birini canlandırmıştır.

_________________________________________________________

19 responses to “BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

 1. diğer bilgileri dikkatle ve ilgi ile okuyacağım bu uğraşınızdan dolayı sizi tebrik ederim.sayfanız çok güzel bizi eski güzelliklere götürüyor. başarılar dilerim

 2. İlgi ve alakanızdan dolayı biz teşekkür ederiz efendim. Selamlar.

 3. Bilgide hatar var Necdet Mahfi Rum kökenli değil Türktür… Elia Kazan da Rum değil Ermenidir…

 4. Üçüncü Adam

  Sizin verdiğiniz bilgiler hatalı efendim. Biraz araştırma yaparsanız anlarsınız. Elia Kazan kendi kaleme aldığı “Bir Yaşam” adlı kitapda dahi açıklıyor Rum kökenli olduğunu. Elia Kazan filmin çekiminden yıllar sonra İstanbul’a geldiğinde Mimar Sinan Üniversitesi’nde Halit Refiğ ile karşılaşır. O esnada Necdet Mahfi de İstanbul’a geldiğini öğrendiği Elia Kazan’a bir not ulaştırmıştır. Notu Halit Refiğ’in yanında okuduktan sonra “Rum kökenli bir aktör daha… Ülkesinde işsiz…” demiştir. Ardından Necdet Mahfi ile de görüşmüştür. Onu filminde oynatmasının sebebi de budur. Selamlar.

 5. Necdet Mahfi Ayral rum kökenli olmayıp kökü 3.Ahmet’e uzanan Osmanlı hanedanına mensup bir kişiydi. Sadece eşi Eleni Hanım rum kökenliydi. Şap ile şekeri karıştırıp bilip bilmeden yarınlara, yalan yanlış bilgiler aktarmıyalım.
  Sermet ERKİN

 6. Necdet Mahfi Ayral: İstanbul Boğaziçi’nde Paşabahçesi’nde dünyaya geldim. Soy kütüğüm de oldukça özel. Anne tarafından ceddim Sultan III. Ahmed’e dayanır. Ahmet İzzet Paşa, annemin büyükbabasıdır. Sultan Abdülmecid, o zaman Paşabahçesi denilen yeri Ahmet İzzet Bey’e hediye etmişti. Paşabahçesi büyük bir arsaydı. Büyükbabamın cevizliğiydi. Oranın adı Paşabahçe değil, Paşabahçesi’dir. Burada on iki odalı bir evde doğdum. Bu evi albay (miralay) olan babam yaptırmış. Tüm gençliğim orada geçti. Baba iyi bir mevkideydi. Sevkiyat reisiydi 4. Şubede. Babam kendisine teklif edilen rüşvetleri alsaydı bugün parasız olmazdım. Ablam Nimet Mahfî Ayral bizim Türk okullarında Fransızca öğretmeniydi. Fransız sörler lisesinden mezundu. İki oğlu oldu, biri avukat ümit İnal, diğeri Armağan Şenol. Bugün Paşabahçe’de hala babamın adını taşıyan bir sokak var: Mahfi Bey Sokağı.

 7. Üçüncü Adam

  Merhabalar Sermet Bey. Halit Refiğ’in anı kitabında anlatılan bir anıdan yola çıkılarak yazdık yukarıdaki bilgiyi. İnternet üzerinden yaptığımız araştırmalarda da benzer bilgilere ulaştık. Lakin yazdıklarınız birinci ağızdan kendisine aitse, ortada Elia Kazan’ın ve Halit Refiğ’in yanlış bilgilere sahip olduğu ortaya çıkıyor. Düzeltme için teşekkür ederiz efendim.

 8. Samet bey bilgide hata kula mahsustur olabilir ama üslupta seviye de seviyeli kişilere mahsustur. Üçüncü adamın cevabı da işte bu seviyeyi göstermiş.Ben de bunun için bu siteyi beğeniyorum.
  İngilizcesini de yazayım da eksik kalmasın : Word To The Wise İs Enough
  İyi akşamlar

 9. Russel Crowe un başrolde oynadığı Gladyatör filminin yapımcısının Tarkan çizgi roman karakterini yaratan Sezgin Burak’ın kızlarınca açılan dava sonucu onlara telif hakkı ödemek zorunda kaldığını biliyor musunuz? İlk kez Sezgin Burak ça tasarlanan tekerlerinde döner kılıçların olduğu at arabası düşücesini Gladyatör filminin yapımcıları Tarkan-Marsın Kılıcı filminden bildiğimiz sahnelerden almışlardı.

 10. yeşilçam.
  yüzlerce figüran oyuncu vs.
  meğer başrol kadar çok sevmişiz onları
  böyle bir sayfaya denk geldiğim için çok mutluyum

 11. mehmet yıldırım

  bu iyi niyetli kötü adamları biri toparlayıp enteresan bir filim yapsa gişe rekoru kırcaklarına inanıyorum ama sadece bu adamlar olcak

 12. Siteniz çok güzel. Emeğinize sağlık. Bir de “ilgi” ve “alâka” nın aynı anlamda olduğunu unutmazsanız … (İlgi ve alakanızdan dolayı biz teşekkür ederiz efendim)

  • Çok teşekkür ederiz efendim. İlgi ve alakanıza… Yok yok, sadece ilginize bu kez. 🙂 Biri diğerinden daha samimi geldiğinden ve ikisinden de vazgeçemediğimizden böyle kullanmaktayız efendim. 🙂 Çok selamlar.

 13. Sitenize azonce abone oldum.sinemaya ozellikle eski filim ve sanatcilara cok merakim var.selamlar.Ilhan

 14. Tekrar merhaba,
  ben Mualla Surer hayraniyim.Kucukken okuldaki musamerelerde onun taklitini yapardim.Mezarinin Ferikoy mezarliginda oldugunu ogrendim ve gecen yaz oraya gittim.Uzun sure aramama ragmen mezarini bulamadim.Yerini bilen biri varsa ve bana bilgi verirse cok memnun olurum.
  Simdiden tesekkur ederim

 15. Mualla Surer ile ilgili mesajlarima uzun sure gecmesine ragmen olumlu veya olumsuz bir yanit vermediniz:(((

 16. herkes bilmiş la burda… adamlar bi site yapmış. emeğinize sağlık diyenden başka her tip ziyaretçi var valla. üçüncüadam kardeşim elinize gözünüze bilginize sağlık. her daim takip ediyorum. saygılar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s