.::Yine Sessiz Sedasız Bir Yok Oluş: Sinema Sanatçısı ve Dansçı Nur Ay’ı Mart Ayında Kaybetmişiz::.

23 Mart 2016‘da aramızdan sessiz sedasız ayrılmış Nur Ay

Sinematürk dışında hiçbir yerde vefatına dair bir bilgi yok. Birkaç sinema araştırmacısı dostumuz da bu bilgiyi teyid edince, sizlerle üzülerek paylaşmak istedik.

Melda Davran‘ın söyleşisinden Yalçın Özgül şöyle derlemiş Nur Ay hakkında;

“Sahneye dansla adım atan Nur Ay (Nuray Özpınar), yıllar öncesinde  gece kulüp­lerinin ve Pazar Dergisi’nin en gözde yıldızlarındandı. Birçok ülkede striptiz yapan, 1970’lerin ortalarından itibaren seks filmlerinde rol alan yıldız, 1999’a kadar sahneden inmedi. Ünlü pehlivan Suyolcu Mehmet’in to­runu ve Devlet Demir Yolları memuru Mehmet Efendi’nin kızı Nuray, dans etmeyi çok küçük yaşta kafasına ko­yar. Ailesinin tepkisi, “Eteğini savurmak pehlivan torununa yakışır mı?” diyen çev­resi onu yıldırmaz ve “show girl” olmayı, dünyanın her yerinde dans etmeyi hayal eder hep: “Evde kardeşimle sürekli dans eder, mahallede küçük gösteriler yapar­dık. Caddebostan’daki, Bostancı’daki, Ankara’daki dans müsabakalarına katılır­dık. O zamanlar tango, mambo, rock’n roll, çaça, swing, bugi bugi çok modaydı. Bizden iyi yapan yoktu, görenler hayran kalırdı.” 

Nuray uzun boyu, ince vücudu, Arnavut genlerinden gelen farklı fiziğiyle dikkat çekmektedir. Yıllar içinde striptiz denince akla gelen ilk isim olacağından habersiz sürekli dans eder, çünkü en çok dans etmeyi sever. O yıllarda Beyoğlu’nda oturan Nur Ay, dans tutkusu yüzünden eğitimine ara verip Vahi Öz’lü, Mürüvvet Sim’li Ses Tiyatrosu’nda, Muammer Karaca Tiyatrosu’nda çalışmaya başlar. Fransız balerin­lerle modern bale gösterilerinde sahneye çıkar, dans eder. İlginç dansları, Avrupai programlarıy­la dikkat çeker. Bir anlaşmazlık sonucu partneri Erdoğan Bey’le yollarını ayırdık­tan sonra tek başına dans etmeyi sürdü­rür; Yunanistan’a, İspanya’ya ve Beyrut’a gider. Henüz 20 yaşındayken babasının ölümüyle ailenin sorumluğunu üstlen­mek zorunda kalır. Artık o çok sevdiği, kendini bildi bileli hayaller kurduğu dans onun mesleği, ekmek kapısı olacaktır. 196O’lı yılların ünlü striptizcisi Nur Ay, sadece striptizde değil oryantal dansta da bir numara olur zamanla. İsviçre’den Beyrut’a kadar en ünlü gece kulüplerinde striptiz yapar, yıllarca dans eder. Evlilik, hamilelik yüzünden verdiği kısa aralar dı­şında 1999 yılına kadar da sahnelerde kalır. Türkiye’nin ilk transeksüellerinden, ünlü assolist Emel Aydan’ın babası, tiyatrocu ve yönetmen Hüseyin Kaşifle evlenir, bir de oğlu olur. Aydan ise üvey kızı olmuştur. Evlilik birkaç yıl sonra bitse de Aydan’ın üvey annesi olarak birlikte ver­dikleri cüretkâr pozlar, ilginç yorumlarla sık sık dergilerde yer alır. Beyoğlu’nda yıllarca çalıştığı, her gün ilk defa yapıyormuş gibi heyecanlandığı striptiz günleri, ilginç de­meçler, rengarenk neonların tek tek sön­mesi gibi çok gerilerde kalmış Nur Ay için. Göztepe’de çocuğu gibi sahiplendiği yeğeni, manken Didem Ak­su’yla yaşıyor.”

Nur Ay / 1940 -23 Mart 2016

*sinemaesintileri / sinematürk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s