.::”Sizce Neden Karakter Oyuncularımızın Büyük Çoğunluğu Son Günlerinde Sefalet Çekti?” Başlıklı Anketimiz Sonuçlandı!::.

Değerli oylarınız ile sonuçlanan Sizce Neden Karakter Oyuncularımızın Büyük Çoğunluğu Son Günlerinde Sefalet Çekti? adlı anketimizde, en çok oy alan görüş, oyların %18.47’sini alan ‘Çok para kazanmadıkları için.’ olarak belirlenmiştir.

Kullanılan Toplam Oy: 1,435

1- Çok para kazanmadıkları için  18.47%  (265 oy)  

2- Birikim yapmadıkları için  17.07%  (245 oy)

3- Yapımcılar onları sigorta yapmadıkları için  15.19%  (218 oy)

4- Oynadıkları filmlerden telif haklarını alamadıkları için  13.31%  (191 oy)

5- Devlet desteği olmadığı için  11.43%  (164 oy)

6- Kötü alışkanlıklara sahip oldukları için (alkol, sigara, uyuşturucu maddeler, kumar vb.)  7.39%  (106 oy)

7- 60’lı-70’li yıllar sinemasının hep aynı hızda devam edeceğini düşündükleri için  7.25%  (104 oy)

8- Hepsi  5.16%  (74 oy)

9- Artık onların meslek disiplini ile filmler yapılmadığı için  1.67%  (24 oy)

10- Zor günler yaşadıklarını düşünmüyorum, herkes hak ettiği gibi yaşadı  1.11%  (16 oy)

11- Ezber yetenekleri olmadığı ve bu nedenle -yeni dönem- sesli çekilen filmlerde yer alamadıkları için  0.91%  (13 oy)

12 – Yeniliğe açık olmadıkları için  0.63%  (9 oy)

13-Yetenekleri sınırlı oluğu için  0.35%  (5 oy)

14- İyi oyuncu olmadıkları için  0.06%  (1 oy)

Böyle bir anket düzenlemeden önce, yaptığımız çalışmaların bir çoğunun altına ‘Devlet onlara yardımcı olmalı!’, ‘Niye bu insanlara bakılmıyor?’ gibi onlarca yorum alıyorduk. Lakin anket sonucunda gördük ki; okurlarımızın büyük kısmı onların çok para kazanmadıklarını bilmekle birlikte, birikim yapmadıklarını da düşünmekte. Yukarıda bahsettiğimiz ‘Devlet Desteği’ meselesi ile ilgili görüşleri ise anketimizin 5. sırasında yer almış durumda. Yani okurlarımızın büyük bir bölümü, ‘Çok kazanmadılar ama kazandıklarını da tutmadılar.’ demekte. Bizce oldukça şaşırtıcı bir sonuç bu. Daha doğrusu, bizim karakter oyuncularımıza bakış açımız için değil, anket öncesi okurlarımızın düşünceleri için şaşırtıcı bir sonuç. Bu tutumlarının değişmesinde ve meseleye farklı bir bakış açısından bakmalarında az da olsa bir katkımız olduysa biz görevimizi yapmış olacağız. Çünkü Üçüncü Adam’ın çalışmalarında ve özellikle de Bir Yadigar Ejder Kitabı’nda, ‘Ah yazık…’dan çok daha ötesi var. Bu nedenlerle bu anketimize oy kullanan tüm okurlarımıza teşekkür ediyor, çalışmamıza kazandırdıkları boyuttan ötürü heyecan duyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Teşekkürler.

Üçüncü Adam

 

Reklamlar

One response to “.::”Sizce Neden Karakter Oyuncularımızın Büyük Çoğunluğu Son Günlerinde Sefalet Çekti?” Başlıklı Anketimiz Sonuçlandı!::.

  1. Alaattin KAÇAR

    Bizim ülkemizde malesef sanatçılara hiç bir zaman değer verilmiyor özellikle yeşilçam Aktör ve oyuncularına bunun yanında figüranlarda dahil Devlet sanatçısına el uzatmalı korumalı ama bu söylediklerimizin hiç birisini bizim ülkemiz yapmıyor bu konu hakkında çok detaylı söyleşi yaptım halbuki onlar Türk sinemasında doğruyu gerçeği hayatın nasıl bir anlam taşıdığını beyaz perdede bizlere yansıttılar vefasızlık almış başını gidiyor düzensizlik derseniz diz boyu fiyasko Avrupada malesef böyle bir şey yok sanatçılarını el üstünde tutuyorlar bizim ülkemizde ise meyva veren ağaç taşlanır misali ilgilenilmeyip bir köşeye atıp yapayanlız bırakıveriyorlar Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir şey göremezsiniz tam bir tezat BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM FRANSIZ AKTÖR ALAİN DELON (Ale DELO) adam Fransanın bir yerinde konferans verecek konuşma yapacak daha kürsiye çıkmadan salondan kürsiye yürüyene kadar Fransız halkı onu ayakta alkışlıyor işte sanatçıya verilen değer bizim yurdumuzda ise böyle bir durum yok sanatçı ne olursa olsun maddi ve manevi açıdan her yönden korunmalı destek verilmeli bu konu hakkında çok şeyler var yazılacak ama hangi birisini yazalım yazsakta acaba birileri özellikle Devlet Büyükleri bu konuya el atarmı Bir örnek daha vermek istiyorum Türk sinemasının ünlü Aktörü duayen karizma yakışlı jönü Cüneyt ARKIN ŞUNU SAMİMİYETİMLE SÖYLÜYORUM BENİ KESİNLİKLE YANLIŞ ANLAMAYIN EĞERKİ CÜNEYT ARKIN MÜSLÜMAN ALEMİNDEN DEĞİLDE HRİSTİYAN ALEMİNDEN GELSEYDİ ÇOKTAN HRİSTİYAN ALEMİ AMERİKANIN HOLYWOOD MERKEZİNE ONUN HEYKELİNİ DİKMİŞTİ NE DEMEK İSTEĞİMİ ANLAYIN İNŞALLAH TÜM İSTEĞİMİZ SANTÇILARIMIZA DEVLETİMİZİN SAHİP ÇIKMASI TABİKİ YENİ YETMELERE DEĞİL SANATÇI GİBİ SANATINI TAM YAPANLARA SAHİP ÇIKAR TÜM DİLEĞİMİZDE BU …..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s