.::Sinema Yazarı Orhan Ünser Hayatını Kaybetti::.

Emektar sinema yazarlarından Orhan Ünser’i yitirdik. Sadibey.com sitesinde yeralan habere göre Orhan Ünser, dün (26 Şubat Perşembe) sabah geçirdiği bir kalp krizi sonucu yaşama gözlerini kapadı.

Orhan ağabeyle 1998’de onun gönüllü paylaşımcılığı, yardımseverliği üzerinden tanışmıştım: O dönem matbu bir dergi olarak yayınlanmakta olan Antrakt’ın son sayılarından birinde, o aşamada yalnızca Britanya Film Enstitüsü’ndeki bir arkadaşımın ilettiği henüz sınırlı bilgiler ışığında, 1970’lerde Istanbul’da çekilmiş ve Klaus Kinski‘nin oynadığı korku filmlerine değinen kısa bir yazımın yayınlanmasının ardından Orhan bey kendi insiyatifiyle benimle irtibata geçerek bana o konuyla ilgili arşivindeki eski bir gazete küpürünü göndermişti (internet çağında doğan arkadaşlara not: o yıllarda henüz internet çok sınırlı kapsamdaydı, online arşivler falan yoktu!) ve o sayede bilahare sözkonusu filmlerin Türkiye’deki izini sürmem kolaylaşmıştı.

Çok güzel bir insandı yani. Daha geçenlerde Fantasturka’da bu filmlerden birinin gösterimi öncesinde sunum yaparken kendisini minnetle anmıştım.

1946 Samsun doğumlu olan Orhan Ünser, çocukluğunu ve gençliğini Anadolu’nun çeşitli kentlerinde geçirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak 36 yıl avukatlık yapmış. İlk sinema yazısı Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış olan Ünser’in sinemamızdaki edebiyat uyarlamalarına dair Kelimelerden Görüntüye (2004) adlı bir de kitabı bulunuyor. Ünser, Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) onursal üyelerindendi.
Başımız sağolsun.

(Yazan: Kaya Özkaracalar)

*http://sinematikyesilcam.com

Reklamlar

One response to “.::Sinema Yazarı Orhan Ünser Hayatını Kaybetti::.

  1. Hemşehrime Allahdan rahmet,acılı yakınlarına da sabırlar dilerim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s