.::Rafia Hacer Duman, ‘Bir Yadigar Ejder Kitabı’ Hakkında Yazdı: “Vefa Örneği Ama Vefa Olsun Diye Değil, Hakikat Olsun Diye Yazılmış Bir Kitap”::.

Konuk yazarlarımızdan Rafia Hacer Duman, bu kez yoğun ilgiyle karşıladığınız ‘Bir Yadigar Ejder Kitabı’ hakkında yazdı. Kendisine ilgisi için sonsuz teşekkürler.

________________________________________________________

Bir Yadigar Ejder Kitabı üzerine;

Vefa örneği, ama vefa olsun diye değil, hakikat olsun diye yazılmış bir kitap.

Bir okuyucu olarak, yalnız ve sadece okuyucu kimliğimle okumayı başaramadığım bir kitap. Çünkü okuyucu ve yazar ilişkisinden önce, okuyucu ve öykü kahramanı arasında kurulan bağdan beslendi bu kitapla aramdaki serüven. Yadigar yani Adnan ve bana göre “Gözel” -ki kitapta geçen en etkileyici isimlendirmedir bence- kitap kahramanı olmaktan çıkıyor ve gelip mahallemin sokaklarında dolaşmaya başlıyor kitap boyunca. Kocaman gövdesi ve naif yüreğiyle, sinemanın, ünün, şöhretin ve daha nice ışıldayan portrelerin berisinde, daha bizden, daha yakınımızda konumlanıyor. Yadigar’ı bu kadar benimsedik, neden onu bu kadar sevdik diye soramıyoruz bile kitabın sayfalarında dolaşırken, aynısı olmasa da benzeri düşüşleri yaşadığımız hayatlarımıza onun sevdası hiçbir yabancılık çekmeden gelip yerleşiyor. Anadolu’da yaşanan bir sürü çile gibi, o da bir yoksulluk öyküsünden kopup düşüyor bizlerin yanına. Büyük sinema sevdası, onu türlü acılara gark ediyor. Tıpkı bizler gibi, düşünce düşüyor Yadigar ve yükseldiğinde göklere çıkıyor. Ne yaşayacaksa tam olarak onu yaşıyor, yaşamını değerli hislerle donatıyor. Sinema bu dünyayı terk edene kadar hep en büyük sevdası oluyor. Bu yolda çekilen her türlü ıstırap kutsallaşıyor. Yadigar’ı bu yüzden hiç yabancılık çekmeden gönlümüze alıyoruz. İşte bu noktadan sonra, kitabı kitap gibi değil, bir yakınımızın yaşam öyküsü gibi okuyoruz, içimize batan hüzünleri ve gözlerimizi parlatan sevinçleri buluyoruz.

Kitap, dili ve anlatımının sadeliği, fotoğraflar ile zenginleştirilmesi açısından da okuyucuya hem görsel hem de yazınsal anlamda bir ziyafet çekiyor. Ne dramı körükleyerek aşırı duygusal bir doz zerk ediliyor okuyucuya, ne de öykü kahramanı sevinç anlarında devleştiriliyor. Olaylar kendi akışında olduğu gibi, yaşandığı ve Yadigar tarafından kabul edildiği şekliyle bizlere anlatılıyor. Ağdalı bir dil yok, okuyucuyu yoracak, anlamı zorlaştıracak tek bir paragraf bile yok. Uzun ve tumturaklı cümleler içinde kaybolmuyoruz. Nereye gittiğimizi bilir halde, olay örgüsüne dahil buluyoruz kendimizi. Sıkılmıyoruz, neden bu sayfalarda dolaştığımızı sorgulamıyoruz. Olayın doğal şahitleri gibi hikaye içinde yüzüyoruz. Fotoğraflara gelince; yazarın sinema sevgisini, öykücülüğünü, azimle peşinden koştuğu hikayesinin detaylarını öğrendikçe duyduğu sevinci izliyoruz fotoğraflarda sayfa sayfa. Cesaretine hayran oluyoruz, peşine düştüğü öyküyü, ona harcadığı emeği takdir ediyoruz. Arşınladığı sokaklarda bizi de yanında götürüyor fotoğraflar boyunca Erhan Tuncer. Macerasına bizi kabul ediyor, seviniyoruz. Yazarla bağı bu noktada kuruyoruz, yazar bizleri kendisine yol arkadaşı kabul ediyor. Üstelik her masrafı kendisi üstleniyor. Hikayesini ararken, arşınladığı sokakları oturduğumuz yerden izliyoruz. Yazar bu hikayeyi düşlemeseydi, hiç tanıyamayacağımız insanlar tanışıyoruz. Sinemanın bize yansıtılmayan kuytu sokaklarında neler oluyor, öğreniyoruz. Tüm bunlara vakıf olurken, üşümüyoruz, ıslanmıyoruz, çoğu kez elimizde bir bardak çay, yazarla sessiz bir gönül birliği kuruyoruz.

Bu uzun ve güzel yolculuğunu bizlerle paylaştığın için teşekkürler Erhan Tuncer. Bu güzel ve dolu ömrü yaşadığın, filmlerinde bize yolladığın selam için teşekkürler “Gözel”.

Rafia Hacer Duman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s