.::Rafia Hacer Duman Yazdı: Benim Değil Menekşe Gözler::.

Sevgili okurlarımız merhabalar,

Daha önceleri konuk yazarlarımızın çalışmalarını, ana sayfamızın üst kısmındaki KONUK YAZARLAR sekmesinde yayınlıyorduk. Buradan binlerce okura ulaşan konuk yazarlarımızın tek sıkıntısı, yazılarını kendilerine ait, tek bir başlıkta paylaşamamalarıydı. Biz de bu sıkıntıyı gidermek adına, ana sayfamızın sağ tarafındaki KATEGORİLER kısmına KONUK YAZARLAR adlı bir kategori ekledik.

Böylece Üçüncü Adam’da çalışmaları yayınlanmış okurlarımız, bağımsız linkleri ile yazılarını diledikleri gibi paylaşabilecekler.

Yeni uygulamamızın ilk yazarı, samimi cümleleri ile içimizi aydınlatan, keyifli kalemlerden biri… Rafia Hacer Duman…

Keyifli okumalar…

Menekşe Gözler; 1969 yapımı ödüllü bir film. İki yakın arkadaşın, aynı kadına tutuluşunu ve bu aşk uğruna türlü cefaya katlanışını anlatıyor. Film boyunca birçok kalp kırılıyor. Say deseler; Sadri Alışık’ın canlandırdığı karakter en başta gelir çoğunluğun aklına. Sonra yersiz yurtsuz bir dansöz kız olan Serap’ın kederi, en son belki Erol Büyükburç’un en yakın arkadaşının aşık olduğu kıza tutulduğunu öğrendiğinde yaşadığı acı. Peki ya Pervin Par? Onu pek hatırlamayız. Esas kız değil, tutkuyla sevilmiyor. Bir görünüp bir kaybolmuyor. Pervin, pek ipe sapa gelmez, kederi kendinden menkul bir müzisyene aşık kadın. Sahnelerde ve ışıltılı. Bildiğimiz bir kadın Pervin, kızan, üzülen, katlanan, hepsine rağmen tutunan bir kadın, belki bu yüzden o kadar ilginç bulmuyoruz Pervin’i. Bu yüzden unutulacaklar listemizin başında geliyor Pervin belki. O, kavgasız, gürültüsüz, sevdiği adamı senelerce bekliyor, kadınsı bir umutla hayatına düzen vermesini umuyor, sevdiğine yine basitleşmeden sahip çıkıyor. Pervin ansızın çekip gitmiyor, dayanılmaz acılara sebep olmuyor, işte bu yüzden menekşe gözler Pervin’in olmuyor. Şarkılardaki kız Pervin değil.

Menekşe Gözler’i izledikten sonra başımı pencereden dışarı uzatınca sokaklarda bir sürü Pervin görüyorum, becerikli, usul, erkan bilen, tantanaya sebep olmadan küçük hayatının türlü hengamesini toparlayan, işler kotaran ama efsane olmayan kadınlar… Türk sinemasına başımızı çevirdiğimizde de onlarcasına rastlayacağımız kadınlar; adları ezbere bilinmeyen, uzadıkça uzayan hayran kuyrukları olmayan kadınlar… Anneler, ablalar, fedakar öğretmenler daha niceleri… izlediklerimizi anlamlı kılan, fakat, yıldız olmayan kadınlar… aşık olmadığımız, posterlerini duvarlara yapıştırmadığımız, “şöyle bir kadın yanımda olsun, milyon borcum olsun!” diye iç geçirmediğimiz üçüncü kadınlar. Haklarında magazin sayfalarında haberler bulunmaz, çünkü onlar kapris yapmaz, sette olay çıkarmaz. Mecmua muhabirlerince dekolteleri merak edilmez, yürekleri ile anılmak isterler çünkü. Böyledir üçüncü kadınlar, daha bizden, daha sıradan. Rastlayabilirsiniz birine, mesela kedilere mama verirken bir parkta, yahut deniz kenarında. Rastlayabilirsiniz bir çiçekçide mesela Pervin Par’a. Oynadığı karakter gibi, yüce gönüllü, eminim aynı öyle parlıyordur gözleri hala. Mutludur eminim mütevazı hayatında, çünkü işler zorken katlandı Pervin, olanaklar çok kısıtlı, bütçeler yetersizken, gönlünü seve seve verdi sinemaya. Öyle büyük paralar kazanılmadı, ardı arkası kesilmeyen bir şöhretle sarmalanmadı, yalnızca sanatın içine karışmakla buldu huzuru. Bildiğimiz tüm üçüncü kadınlar gibi. Birçok hikayede birçok karakter oldular, gerçek isimleri sinemanın önüne geçsin talebinde bulunmadılar, işte bu yüzden, rol yaptıklarını anlayamadık. Onları kendimizden saydık, yüceltip göklere çıkarmadık, ışıklı dünyada ulaşılmaz bir yere koymadık. Sanki filmlerin kendisinden bir parçaydılar, oyuncu olduklarını anlayamadık. Dönemin tüm eksik şartlarına rağmen ışıl ışıl parıldayan oyunculuğuna sağlık Pervin Par, ve bugün Pervin ile aklıma dolan tüm üçüncü kadınlar…

Menekşe Gözler -1-Rafia Hacer Duman

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s