.::Ramazan Selek (1954-2012)::.

Üçüncü Adam’ın facebook grubundan Emrah Bahadır Vural adlı okurumuz, geçen hafta bizlere, Savulun Battal Gazi Geliyor adlı filmdeki Çen-yu karakterini kimin oynadığı ile ilgili bir soru yöneltti. O günlerde bu konuda bir bilgi sahibi olmadığımızdan, hemen araştırmaya giriştik ve filmin jeneriğinde bize yabancı gelen isimleri araştırmaya koyulduk.

Bu araştırma esnasında maalesef çok bilgi bulamadık lakin, fotoğraftaki oyuncumuzun filmdeki sahnelerinde ciddi karete bilgisi gerektirecek hareketler yapması araştırmamızı belirli bir yönde şekillendirdi ve nihayetine Ramazan Selek isminde karar kılabileceğimiz birkaç bilgiye ulaştık.

http://www.turkkarate.com adlı sitede yer alan, Atilla Çeliktürk‘e ait yazıda, karate sporuna emek vermiş olan değerli sporculara ve eski yıllardaki çalışma koşullarına ait satırlar dikkatimizi çekti;

“…Biz böyle olanaksızlıların içerisinde mücadele ettik. Şimdi acaba Türk Karatesinin Federasyonsuz yaşanan o yıllarını bilmeyen antrenörlerimizin, sevgili müsabıklarımızın bu zorlukları anlayabilmeleri mümkün mü?  Benim dileğim elbette hem antrenör kardeşlerimin, hem sevgili sporcularımızın çok daha mükemmel ortamlara sahip olmalarından yana ama Türk Karate DO sunun bugünlere nerelerden geldiği de bir şekilde bilinmelidir diye düşünüyorum. Gerçekten çok zorluklar yaşadık, o zorlukları yaşayan bizler henüz hayattayken böyle tarihe tanıklık etmeliyiz, böyle tarihe not düşmeliyiz ki bunlar bilinsin.

*Hakkı KOŞAR, Kazım AKTAN, Ramazan SELEK, Uğur KESİM, Zafer ALTIOK, Hüseyin BAHAR, Mithat OKAY, Sezai ÖZBEK, Atilla BALAMİR, Serdar SITAÇ, Hakan ALPAY, Alev ORAL, Halil ÖDEMİŞ, Yavuz KUTLU, Ömer DOĞANLAR,Rıfat EGEMEN ve ben Atilla ÇELİKTÜRK gibi daha niceleri bu zorlu yolun yılmaz savaşçıları oldular. Şimdi bu isimlerin çoğu da aramızdan ayrıldı. ALLAH RAHMET EYLESİN… (Allah aramızdakilere hayırlı ve uzun ömür nasip etsin. Başta HAKKI KOŞAR  ve KAZIM AKTAN  hocalarımıza.) Yani Türk Karate DO sunun bugünlere ulaşmasında çok zorlu ama çok ta yürekli bir mücadele verildi.”

Bu yazı çalışmasından ve Savulun Battal Gazi Geliyor filminin jenerikteki isim -önem- sırasından yola çıkarak, filmdeki Çen-Yu karakterinin Ramazan Selek olduğuna kanaat getirdik. Kendisi ile ilgili edindiğimiz güncel bilgiler şu doğrultuda;

Eslen Ispartalı olan Selek, kalp ve ciğer rahatsızlığı dolayısıyla 2012 yılında hayatını kaybetmiş. Yıllarca Üsküdar’da oturan oyuncumuz, askere gitmeden önce 2 filmde oynamış ve asker dönüşü kendisine teklif edilen erotik/komedi’lerde oynamayı reddederek, henüz yeni başladığı sinema macerasına erkenden son vermiş. O yıllarda kurduğu ve işlettiği Mahmutpaşa’daki Selek Giyim’i, şimdilerde oğlu ve kardeşi işletmekteymiş.

Yakınları tarafından oldukça iyiliksever ve cömert bir insan olduğu söylenen Ramazan Selek’i rahmetle anıyoruz.

*Güncel bilgiler için, -yazı çalışmamız sonrası araştırma yapan- Emrah Bahadır Vural’a sonsuz teşekkürler.

*Hakkı Koşar, Tarkan Kolsuz Kahraman’a Karşı filmindeki unutulmaz Wang-Yu karakterini canlandırmıştır.

Fotoğraflar:

Reklamlar

2 responses to “.::Ramazan Selek (1954-2012)::.

  1. emrah bahadır vural

    tekrar teşekkür ederim erhan abiicm.

  2. emrah bahadır vural

    http://www.egirdirakingazetesi.com.tr/…/haber_detay.asp… vefat etmiş link burada

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s