.::Aliye Rona (1921-27.8.1996)::.

Aliye Rona1921’de Suriye’nin Dera kentinde dünyaya geldi. Avni Dilligil‘in kızkardeşidir. Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda okudu. 1930’ların sonlarında Kadıköy Halkevi’nde amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Avni Dilligil ve Arena tiyatrolarında sahneye çıktı. İzmir Şehir Tiyatrosu’nda birlikte çalıştığı Zihni Rona ile evlendi.

Sinema oyunculuğuna 1947 yılında Kerim’in Çilesi filmiyle başlayan Aliye Rona, Türk sinemasında, uzun yıllar karakter rollerinin değişmez ismi oldu. Uzun yıllar dublaj da yapan Rona, sinemada çilekeş, direnen, dikbaşlı, hakkını hukukunu arayan, kavgacı, töreci köylü kadını ve ana rollerini canlandırdı.

Yaklaşık yarım asırlık sanat hayatı boyunca 204 filmde rol aldı. 1965’te Hepimiz Kardeşiz, 1967’de Zalimler, 1968’de Son Gece ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini aldı. 1969 Adana Altın Koza Film Festivali’nde Kuyu filmiyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” seçildi.

Ömrünün son yıllarında sağ tarafına felç inen ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Rona, Pendik’te bulunan bir huzur evinde kalıyordu. Yine bu huzur evinde yaşanan sağlık ve şiddet olayları televizyon haberlerinde gündeme gelmiş ve Aliye Rona bu huzur evinde çok kötü bir halde bulunmuştur. Yine bu huzureviyle ilgili haberler sırasında son isteğinin *“Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı oynamak” olduğunu belirtmiştir. 29 Ağustos 1996 tarihinde kaldığı huzur evinde geçirdiği beyin kanaması nedeniyle vefat eden sanatçı Karacaahmet Mezarlığı’nda aile kabristanına defnedildi.

*http://tr.wikipedia.org

________________________________________________________

Üstün oyunculuk gücü ile perdede göründüğü an izleyiciyi tedirgin eden, kaşlarını çatıp başını hafif öne eğerek attığı bakışlarla etrafına kötülük saçan, büyük karakter oyuncumuz Aliye Rona‘yı saygı ve minnetle anıyoruz…

Kendisi, sinemamızın yarattığı tek düze kötü kadın tiplemelerini yıkmış, üstün oyunculuk gücü ile bu tiplemeleri karakter haline getirmiş, çok önemli bir sanatçımızdır. Neredeyse her filminde kendini seslendirmiş, nadir sanatçılarımızdan da biridir.

*Sanatçımızın son günlerine ait görüntülerin, sinemamızın usta yönetmenlerinden Ülkü Erakalın‘ın arşivinde olduğunu da belirtelim. Aliye Rona’nın wikipedia’da belirtilen “Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı oynamak” isteği, Ülkü Erakalın’ın çektiği görüntülerde, bizzat kendisi tarafından dile getirilmektedir. Kendisi bu görüntüleri, Cahide Sonku‘nun son görüntülerini ve diğer sanatçılarımızla yapmış olduğu röportajları/belgeselleri tek kişilik gösterisinde izleyiciye sunmakta. Kendisine selam ediyor, saygılarımızı sunuyoruz…

Üçüncü Adam

One response to “.::Aliye Rona (1921-27.8.1996)::.

  1. gazabindan en cok korktugum bir kac karakterden biri. cok sert, boyle nasil diyeyim, beton celik gibi bir ses tonu vardi. allah rahmet eylesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s