.::Türk Sinemasının 99. Yılı Kutlu Olsun!::.

Türk sinemasının ilk adımı olarak kabul edilen Fuat Uzkınay imzalı ‘Ayastefanos’taki Rus Âbidesi’nin Yıkılışı’ filminin 99. yıldönümü bir dizi etkinlikle kutlanacak. 12-17 Kasım arasında düzenlenecek programlarda sinemamızın ustaları anılacak.

Geçtiğimiz ay düzenlenen 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Türk sinema tarihini değiştirecek ‘Manaki kardeşler’in filmleri gösterildi. Osmanlı vatandaşı olan Yanaki ve Milton Manaki kardeşlerin filmlerinde İkinci Meşrutiyet kutlamaları, Piskopos Emilianos’un Grevena’daki cenaze töreni, Osmanlı Padişahı V. Mehmed Reşat’ın Selanik ve Manastır ziyareti de yer alıyor. Bu açıdan Manaki kardeşlerin filmleri Türk sinemasının ‘ilk filmi’ tanımını yeniden tartışmaya açıyor.

Ancak Türk sinemasının doğum tarihi 14 Kasım 1914 olarak kabul edilir. O gün, Rum bir Osmanlı subayı olan Fuat Uzkınay, nasıl kullanacağını Avusturyalı teknisyenlerden öğrendiği kamerasıyla 14 Kasım 1914’te Ayastefanos’taki (Yeşilköy) 150 metrelik Rus Abidesi’nin yıkılışını görüntüledi. Manaki kardeşlerin filmleri tarih kitaplarında yerini alıncaya kadar da Türk sinemasının ilk adımı ‘Ayastefanos’taki Rus Âbidesi’nin Yıkılışı’ olarak anılmaya devam edecek. Fuat Uzkınay’ın 16 mm’lik belgesel filminin yıldönümü bir dizi etkinlikle kutlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, 12-17 Kasım arasında düzenlenecek programlar ile sinemamızın 99. yaşını kutlayacak. Türk sinemasına katkı sunmuş Muhsin Ertuğrul, Halit Refiğ, Metin Erksan, Erol Günaydın ve Giovanni Scognamillo için düzenlenecek saygı ve anma programlarında, aralarında Hülya Koçyiğit, Can Gürzap gibi birçok sanatçının da yer alacağı paneller düzenlenecek, Safa Önal ve Yılmaz Atadeniz’in belgeselleri gösterilecek.

METİN ERKSAN’DAN HALİT REFİĞ’E…

Fatih Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek programların ilki 12 Kasım Salı günü ‘Erol Günaydın’ı Anma Programı’ olacak. Sinema yazarı Alican Sekmeç’in yöneteceği açık oturumda Tacettin Diker, Rasim Öztekin, Levent Tülek, Ahmet Yenilmez ve Emre Altuğ, Erol Günaydın’ı ve onun sinemasını konuşacak. Saat 18.00’de başlayacak oturumun ardından Haldun Dormen’in yönettiği, Erol Günaydın’ın senaryosunu yazıp Belgin Doruk ile birlikte başrolde yer aldığı ‘Güzel Bir Gün İçin’ filminin gösterimi yapılacak. 13 Kasım’da saat 18.00’de başlayacak Giovanni Scognamillo’ya Saygı programında sinema tarihçisi ve yazar Scognamillo hakkındaki belgeselin gösterimi ile başlayacak. Gösterimin ardından İhsan Kabil’in yönetiminde, Barış Saydam, Burçak Evren ve Kaya Özkaracalar’ın katılımıyla bir panel düzenlenecek. 14 Kasım’daki ‘Muhsin Ertuğrul Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşi’ saat 14.00’te başlayacak. Program kapsamında Muhsin Ertuğrul filmleri gösterilecek ve ‘Muhsin Ertuğrul Belgeseli’nin yönetmeni Yılmaz Atadeniz ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Türk sinemasının unutulmaz filmlerine imza atmış usta yönetmen Metin Erksan anısına 15 Kasım saat 18.00’de düzenlenecek program ‘Sevmek Zamanı’ filminin gösterimi ile başlayacak. Film gösteriminin ardından Özcan Ünlü yönetimindeki oturumda Çetin Tunca, Coşkun Çokyiğit ve Sadık Battal, usta yönetmeni ve onun sinemasını değerlendirecek. Sinemamızın bir başka ustası Halit Refiğ için düzenlenecek anma programı ise 16 Kasım akşamı saat 18.00’de ‘Bir Türk’e Gönül Verdim’ filmiyle başlayacak. Film gösteriminin ardından Hülya Koçyiğit, Can Gürzap ve Beşir Ayvazoğlu, yönetmenin filmografisini konuşacak. Türk sinemasının 99. yıl kutlamaları kapsamındaki etkinlikler, 17 Kasım Pazar günü ‘Yeşilçam’ın Yüzyılı Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşi’ programı ile sona erecek. Saat 14.00’te başlayacak etkinlikte, film gösteriminin ardından, Türk sinemasının en üretken kalemi, senarist Safa Önal bir söyleşi gerçekleştirecek.

Program kapsamındaki tüm etkinlikler ücretsiz ve halka açık olacak. (0212 312 63 09)

*Mahir Demir / http://www.zaman.com.tr

Programın tam listesi;

12 KASIM SALI  SAAT: 18:00

EROL GÜNAYDIN’I ANMA PROGRAMI

AÇIK OTURUM: ALİCAN SEKMEÇ (MODERATÖR), TACETTİN DİKER, RASİM ÖZTEKİN, LEVENT TÜLEK, AHMET YENİLMEZ, EMRE ALTUĞ

FİLM GÖSTERİMİ : GÜZEL BİR GÜN İÇİN

______________________________________________________

13 KASIM ÇARŞAMBA  SAAT 18:00

GIOVANNI SCOGNAMILLO’YA SAYGI PROGRAMI

BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ

PANEL: İHSAN KABİL (MODERATÖR), BARIŞ SAYDAM, BURÇAK EVREN,

KAYA ÖZKARACALAR

_______________________________________________________

14 KASIM PERŞEMBE  SAAT: 14:00

MUHSİN ERTUĞRUL’U ANMA PROGRAMI

BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ, MUHSİN ERTUĞRUL FİLMLERİ&SÖYLEŞİ

MUHSİN ERTUĞRUL BELGESELİ YÖNETMENİ: YILMAZ ATADENİZ

_______________________________________________________

15 KASIM CUMA  SAAT: 18:00

METİN ERKSAN ANMA PROGRAMI

AÇIK OTURUM: ÖZCAN ÜNLÜ (MODERATÖR) ÇETİN TUNCA,

COŞKUN ÇOKYİĞİT, SADIK BATTAL

FİLM GÖSTERİMİ: SEVMEK ZAMANI

_______________________________________________________

16 KASIM CUMARTESİ  SAAT: 18:00

HALİT REFİĞ’İ ANMA PROGRAMI

AÇIK OTURUM: ÖZCAN ÜNLÜ (MODERATÖR) HÜLYA KOÇYİĞİT,

CAN GÜRZAP, BEŞİR AYVAZOĞLU

FİLM GÖSTERİMİ: BİR TÜRK’E GÖNÜL VERDİM

_______________________________________________________

 17 KASIM PAZAR  SAAT: 14:00

YEŞİLÇAM’IN YÜZYILI BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİ

YÖNETMEN: SAFA ÖNAL

*http://www.sinematopya.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s