.::Büyük Usta Mücap Ofluoğlu Hayatını Kaybetti::.

Emektar tiyatro sanatçısı Mücap Ofluoğlu, İstanbul’daki evinde hayatını kaybetti. Sanatçı için yarın saat 10.00’da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören yapılacak. Şakirin Camii’nde kılınacak namazın ardından sanatçı, Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

Mücap Ofluoğlu

Tiyatro sanatçısı Cem Davran, Hürriyet Dünyası’na Ofluoğlu’nu, “Türk tiyatrosunun yaşça ve kariyer olarak en önemli ustasıydı” diyerek anlattı. Davran sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onu son dönemde daha da önemli kılan hasta haliyle, o soğuklarda kalkıp İstanbul Şehir Tiyatroları’na destek vermesi ve oradaki sözleriyle bizi ağlatmasıydı. ‘Buraya ağlamaya değil, sizleri alkışlamaya geldim’ demişti. Hiç unutmam o sözü. Çok büyük bir ustaydı. Ruhu şad olsun. Biz ‘Ustaların üzerine yıldızlar yağsın’ deriz, onun için de aynı şeyi söyleyeceğim.”

Süheyl Uygur ise “Çok önemli bir ustaydı; hepimizin başı sağolsun. Umudumuz o ki inşallah bu ustaların yerleri doldurulamasa da tiyatro uğruna savaşacak, tiyatroyla birlikte yaşayacak genç arkadaşlarımız yetişirler” diye konuştu. Ofluoğlu’nu “Mesleğimizin en yaşlı temsilcisi” diye niteleyen Zafer Algöz ve “Tiyatronun haline bizlerle protestolara katılarak gözyaşı döken yürek sustu” yazan Ayşenil Şanlıoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden üzüntülerini dile getirirken, Ayşen Gruda, Ofluoğlu’nun önemini Hürriyet Dünyası’na şu sözlerle anlattı:

“Önemli bir insan, önemli bir oyuncuydu. Yıllarını Şehir Tiyatroları’na veren muhterem bir insan, eski bir İstanbul beyefendisiydi. Bilgiliydi, kültürlüydü… Başımız sağolsun.”

Rutkay Aziz ise şöyle konuştu:

“Tiyatro çok önemli bir aktörünü kaybetti. Şair ruhlu bir insandı. Coşkusuyla, öfkesiyle, tiyatroya olan tutkusuyla güzel bir adamdı. İlk özel sahne deneyimimi onunla yaşadım. Hocam da oldu ama bütün bunların ötesinde büyüğümdü. Fakat bir yandan da arkadaşımızdı; son 10 yılımız hemen hemen birlikte geçti. Acımız büyük. Çok özleyeceğiz onu.”

1920’de İstanbul’da doğan Ofluoğlu, 2007’de Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin Onur Ödülü’nü, 2006’da verilen10’uncu Afife Tiyatro Ödülleri’nde ise Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü’nü almıştı.

9 kitabı bulunan Ofluoğlu, Sabahattin Ali’nin 25 Kasım 1946’da yayına başlayan siyasi mizah gazetesi MARKO PAŞA’nın yazar kadrosunda yer almış, 17 Mart 1947’de derginin sahibi ve yazı işleri müdürü olmuştu. İstanbul Şehir Tiyatroları, İzmir Şehir Tiyatrosu, Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu gibi topluluklarda yer alan sanatçı, Moliere’in “Hastalık Hastası” adlı oyununu Türkiye’de ilk kez sahneye koymuş, tiyatro oyuncusu olarak şöhretini, Şehir Tiyatroları’nda oynadığı ‘Cyrano de Bergerac’ rolü ile yapmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr

Reklamlar

One response to “.::Büyük Usta Mücap Ofluoğlu Hayatını Kaybetti::.

  1. Bir yıldız daha kayıverdi.Usta sanatçımızın ruhu şad olsun yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s