.::Yusuf Çağatay (1927-12.7.1994)::.

Yakın zamanda fotoğraf arşivini paylaştığımız Serdar Kürkbabaoğlu abimizin vesilesi ile emektar sinema sanatçımız Yusuf Çağatay’ın oğlu, Yasin Yüksel Çağatayalp ile tanıştık ve kendisinden babasını anlatmasını istedik. Sağ olsun ricamızı kırmadı ve emektar sanatçımızı bizlere anlattı.

Yusuf Çağatay‘ın oğlu Yasin Yüksel Çağatayalp babasını anlatıyor:

Rahmetli babam, 1927 Tarsus doğumludur. Gerçek ismi Yusuf Ziya Çağatayalp’tir. 1950’li yıllarda ‘Artistlik Mektebi’ adlı yarışma da birinci olmuş ve Türk sinema hayatına atılmıştır. Rahmetli, sevgili Atıf Yılmaz hocamızın yanında aralıksız 30 sene beraber çalışmışlardır. Aralarının çok iyi olduğundan, şu anda Almanya da yaşayan ve Alman vatandaşı olan ağabeyimin ismi Atıf Yılmaz Çağatayalp’tir. Rahmetli babam Türk sinemasına bir çok değerler katmıştır ve Türkiye’de ilk reklam filmlerine konu olmuştur. Uzun yıllar boyunca oyunculuğun yanı sıra prodüksiyon amirliği, set amirliği ve yürütücü yapımcı olarak Türk sinemasını göğüslemiş ve TRT genel müdürlüğünden emekli olmuştur.

 1991 yılında Tatar Ramazan isimli filmde son kez kamera karşısına geçmiş ve Veli gardiyan rolünü canlandırmıştır. 100’ü aşkın filmde görev üstlenmiştir. Bunlardan bazıları: Korkusuz Korkak, Sahte Kabadayı, Hasip ile Nasip, Boş Beşik, Camoka’nın İntikamı, Karaoğlan, Üç Kâğıtçı ve diğerleri…

 1994 yılında gizli kalp yetmezliği dolayısı ile 12 Temmuz gecesi Adana’da aramızdan ayrılıp, hakkın rahmetine kavuşmuştur. Özel zevkleri arasında televizyon izlemek, motorsiklet kullanmak ve ağızlığıyla Samsun sigarasını içmek gelirdi. Ailesine bağlı, evine düşkün ve neşe dolu bir insandı. Allah rahmet eylesin.

Fotoğraflar:

Reklamlar

4 responses to “.::Yusuf Çağatay (1927-12.7.1994)::.

  1. allah rahmet eylesin mekanı cennet yoprağı bol olsun

  2. yasemin sarıçağıl

    canımız babamız mekanın cennet olsun nur içinde yat…..

  3. allah rahmet eylesin

  4. çok kıymetli oyuncumuz mekanı cennet olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s