.::Danyal Topatan (1916-26.9.1975)::.

Gerçek ismi Danyel olan aktör, ortaokul 1. sınıfta eğitimini yarım bırakarak seçimini Yeşilçam’dan yana yapmış ve sinemaya 1953 yılında çekilen Drakula İstanbul’da filmi ile giriş yapmıştır. Yüzlerce filmde karakter oyuncusu olarak rol almıştır. Karaoğlan filmlerinde canlandırdığı Camoka karakteri ile kitleler tarafından tanımıştır. Topatan, 26 Eylül 1975 tarihinde akciğer kanserinden ölmüştür.

*wikipedia.org

Sinemamızın dev karakter oyuncularından Danyal Topatan, senede 200 küsür film üretildiği yıllarda, izleyicinin en sevdiği karakter oyuncularından biri olmayı başarmış, çok önemli bir sanatçımızdır. Özellikle avantür filmlerde canlandırdığı yan karakterler ile akıllara kazınmış, Kartal Tibet‘in Karaoğlan‘ı canlandırdığı aynı adlı filmlerdeki Camoka karakteri ile büyük üne kavuşmuştur. Biz onu ekip olarak Camoka karakterinin yanında, Malkoçoğlu Ölüm Fedaileri filmindeki Gökçe karakteri ile de saygı ve hayranlıkla anıyoruz.

Şöyle diyordu Gökçe karakteri, düşmanların elinden tek kaçış yolu olarak intihar etmeyi seçerken;  Ser verdik uğruna Malkoç, sır vermedik! Elveda!

Ruhun şad olsun Danyal Topatan…

Fotoğraflar:

Reklamlar

5 responses to “.::Danyal Topatan (1916-26.9.1975)::.

  1. mezari nerde bilen varmi?

  2. yeşilçamın koca çınarı,danyal topatan yeşilçamın apayrı bir rengiydi,tüm hayatı boyunca yeşilçama her şeyiyle emek vermiş bir karakter oyuncuydu,toprağı bol olsun.

  3. emrah bahadır vural

    yüksek olasılıkla tarsus da. zaten cenazesine falan da kimse gitmemiş ne yazık ki:(

  4. BİLAL SARIGÜL

    KEŞKE YEŞİLÇAMIN O EMEKTARLARINI KAYBETMEDEN ONUNLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILSAYDI 1975 YILINDA KARADENİZ EREĞLİSİN DE YEĞENLERİNİN YANINA GELİRDİ HER SET ARASINDA ESRAR İÇERMİŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s