.::Oktar Durukan (1.1.1938-1.1.2007)::.

Türk sinema oyuncusu. İstanbul’da doğdu. Haydar Paşa Lisesi’nden mezun oldu. Sinemaya 1958 yılında, yönetmen-senarist İhsan Sedat’ın “O Günden Sonra” adlı filminde oynayarak girdi. Bir süre baş rollerde oynadıktan sonra, kariyerini karakter rolleri oynayarak sürdürdü. İlerleyen yıllarda gazete ve dergi (Seksek adlı çocuk foto romanı dergisi) foto romanlarında ve daha sonraları televizyon filmleri ile dizilerinde rol aldı. Aktör Mümtaz Ener’in şarkıcı ve oyuncu kızı Erden Ener’le evlenip ayrıldı. Yaşamını İstanbul’da yalnız olarak sürdüren oyuncu, 2007 yılında evinde ölü olarak bulundu.

*wikipedia.org

Oynamış olduğu yüzlerce filmde birbirinden farklı karakterleri başarıyla canlandıran, usta karakter oyuncusu Oktar Durukan‘ı, 80’li yıllarda Cüneyt Arkın&Çetin İnanç birlikteliğinde yapılan komedi/aksiyon filmlerinden hatırlamak da mümkün.

Yukarıda okuduğunuz üzere, evinde ölü bulunduğu söylenen usta sanatçımızı rahmetle anıyor, bu şekilde hayatını kaybeden tüm sanatçılarımız ardından duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha hissediyoruz.

Memduh Ün, ‘Memduh Ün Filmlerini Anlatıyor’ adlı kitabında, Oktar Durukan’dan şöyle bahsediyor:

Oktar Durukan Yeşilçam’ın çilekeşlerindendi. Yüzlerce filmde oynayıp da yoksul yaşayan insanlardan biri. Düşündükçe üzülüyorum. Oktar sinemaya jön olarak girmişti. İlk kez onu Çetin Karamanbey’in ‘Telli Kurşun’ filminde Fatma Girik’le  karşılıklı oynarken seyretmiştim. Amerikan filmindeki Fred Mc Murray’ın rolünü oynuyordu jön olarak. Durukan çok efendiydi, oynadığı rolleri iyi giyen biriydi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s