.::Avni Dilligil (1908-21.5.1971)::.

Avni Dilligil, o zamanlar Lübnan’a bağlı olan Hayfa şehrinde doğdu. Edirne Lisesi ve sonra İstanbul Lisesi’nde okudu. Liseyi İstanbul’da bitirdikten sonra, 1927’de Şehir Tiyatroları’nda “Hamlet” oyununda rol alarak sanat hayatına adım attı. Uzun süre Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuk yapan Avni Dilligil, Ses Opereti, Şehir Tiyatrosu (İzmir), Gençlik Tiyatrosu, Çığır Sahne, Halk Tiyatrosu, Avni Dilligil Tiyatrosu gibi toplulukları da kurmuş, Raşit Rıza Tiyatrosu, Türk Tiyatrosu, Bizim Tiyatroda görev almış, ayrıca 350’den fazla filmde de rol almıştı. 1941 yılında “Kahveci Güzeli” filmiyle sinemada yer aldı. 1950’de “Oğlum İçin” filmiyle yönetmenliğe başladı. Dört film senaryosu yazmıştır. İlk eşi Nezahat Tanyeli’den Erhan Dilligil, Sanatçı Belkıs Dilligil ile olan evliliğinden, kendileri gibi sanatçı olan çocukları Çiçek Dilligil ve Devlet tiyatroları eski genel müdürü Rahmi Dilligil doğmuştur. Avni Dilligil Karacaahmet mezarlığında gömülüdür.

1978 yılından beri onun adına “Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri” dağıtılmaktadır.

*wikipedia.org

Baba, uşak, bahçıvan, köşkün emektar bekçisi rolleri ile tanıdığımız ve canlandırdığı rollere kattığı içtenlikle gönlümüzde taht kuran Avni Dilligil usta, oyunculuğun yanı sıra senaristlik ve yönetmenlik de yapmıştır. Jest ve mimikleri ile kendine has bir oyunculuk sergilemiş, sinemamızdaki emektar baba, şefkatli patron rollerinin de öncülerinden biri olmuştur.

Büyük ustayı rahmetle anıyor, sinemamıza ve tiyatromuza kattıkları için şükranlarımızı sunuyoruz.

One response to “.::Avni Dilligil (1908-21.5.1971)::.

  1. avni dilligil benim açımdan sinemada silik bir tip olsada 350 filmle sinemaya emek vermiş bir insan toprağı bol olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s