.::Hüseyin Zan (19.11.1931-3.5.2011)::.

1931 yılında İzmir’in Hatay semtinde doğan Hüseyin Zan, 1960 yılında Türker İnanoğlu’nun yazıp yönettiği “İçimizden Biri” (Ölüm Çemberi) adlı filmle sinemaya başladı. Dönemin ünlü oyuncularının rol aldığı kalabalık kadrolu bu ilk filminden sonra bir daha sinemadan kopmadı. 1980’li yılların sonuna kadar Yeşilçam’da pek çok sinema filminde yan rollerde ve çoğunlukla kötü adamları canlandırdı. Özellikle kavga sahnelerindeki başarısı, onun sonraki dönemlerde figüranlar için dövüş dersleri veren bir de okul açmasına kadar gitti. Oyunculuğunun yanı sıra bazı filmlerin yapımcılığını da üstlendi. 1990’lı yıllarda televizyon için çekilen bazı film ve dizilerde rol aldı. 1975 yılında Giorgio Ferroni’nin yönettiği Attenti ragazzi… chi rompe paga adlı bir İtalyan-Türk ortak yapımında da oynadı. Son olarak 2007 yılında Necati Aslan’ın yönettiği “Koçero” adlı bir televizyon filminde rol aldı. Hüseyin Zan’ın bir de yönetmenlik denemesi vardır: 1997 yılında Yılmaz Köksal, Sezer Güvenirgil, Yunus Bülbül gibi oyuncuların rol aldığı “Sevimli Dostlar” adında bir TV filmini yönetti.

1990 yılında Yalova’nın Çınarcık ilçesine yerleşerek balıkçılık yapıp, olta satarak geçimini sağlamaya çalışan Yeşilçam’ın bu yarım asırlık ‘kötü adam’ı bir yıldır mücadele ettiği akciğer kanserine yenik düşerek 3 Mayıs 2011 tarihinde vefat etti. Çınarcık Camiinde cenaze namazı kılındıktan sonra Çınarcık Mezarlığı’nda toprağa verildi.

*wikipedia.org

Gerçek bir sinema efsanesi olan Hüseyin Zan, oynamış olduğu 300 küsür film ile sinema tarihimizin en çok filmde oynamış sanatçılarından biridir. Kötü adam olarak yer aldığı yüzlerce filmde, ya esas kötüyü ya da esas kötünün de ötesinde kötülükler yapan, baş kötü adamın bir numaralı yardımcısını canlandırmıştır. Çetin İnanç‘ın yönetmenliğinde ‘bir iş gününde’ çekildiği için, sinemamızda bir rekor olarak kabul edilen ‘Bombala Oski Bombala’ adlı sinema filminin de başrol oyuncusudur. ‘Oski’ aynı zamanda Hüseyin Zan’ın sinemamızdaki lakabıdır.

Sinemamızın her dönemine şahit olmuş usta sanatçımız, sinemamızın birçok alanında da görev almış, onlarca filmde prodüksiyon amirliği yapmıştır. Kendisini rahmetle anıyor, sinemamıza kattıkları için şükranlarımızı sunuyoruz.

Fotoğraflar:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s