.::Cahit Irgat (1915-5.6.1971)::.

Son sınıftayken Edirne Öğretmen Okulu’ndan ayrılan Irgat, birçok tiyatroda oyunculuk yaptı. 1932 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı’nı, 1936 yılında bıraktı. İstanbul Şehir Tiyatroları, Küçük Sahne, Devlet Tiyatrosu, Adana Şehir Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu ve Cahide Sonku ile kurdukları Cahitler Tiyatrosu’nda çalıştı, birçok sinema filminde de rol aldı.

Sanatçı şiirleriyle de tanınmaktadır. Sanatçı, bir film yönetmiş ve şiirlerinin dışında bir de roman yazmıştır. Mina Urgan’la bir dönem evli kalmış olan sanatçı, bu evlilikten dünyaya gelen şair Mustafa Irgat ve oyuncu Zeynep Irgat’ın babasıdır. 5 Haziran 1971 yılında İstanbul’da vefat etti.

*wikipedia.org

İnadına mı güzelsin akşamüstleri,
Demir parmaklıklar arasından gördüğüm deniz?
Cahit Irgat
 

Tiyatro ve sinemamızın dev oyuncusu, unutulmaz karakter sanatçısı Cahit Irgat, çok yönlü bir sanatçı olmasının yanı sıra, karakteristik özellikleri ile de sinema ve tiyatro tarihimizde kendine ait, özel bir yer edinmiştir. Kendisi ile ilgili önemli anekdotları okumak isteyenler, Haldun Dormen‘in Sürç-ü Lisan Ettikse Affola adlı kitabını okuyabilirler.

Kitaptan sizler için küçük bir anı; Bir oyun akşamı, oyunun başlamasına yaklaşık bir saat kala tüm oyuncular kuliste toplanıp hazırlanmaya başlamışlardır. Lakin oyunun neredeyse baş karakteri sayılacak ağırlıkta bir rol üstlenen Cahit Irgat ortalıkta gözükmemektedir. Etrafa haber salınır, evi telefonla aranır ama hiçbir haber çıkmaz. En sonunda Haldun Dormen, tiyatronun ulaşımını sağlayan bir adamı Cahit Irgat’ın evine yollar. Adam kapıyı çalar, açan yoktur. İçeride çalmakta olan müzik sesini duyan adam dayanamaz ve kapıyı kırıp içeri girer. Cahit Irgat bir koltukta sızmıştır. Kapı sesiyle gözleri açılan Irgat, ilk iş olarak yanındaki içki kadehine uzanmaya çalışır. Adam, aksiliği ile bilinen “dev aktör”ün elini yüzünü yıkayıp, rica minnet evden çıkarmayı başarır…

Geri kalan anekdotlar ve Cahide Sonku ile yaşadıkları tutkulu aşk, yukarıda bahsi geçen dünyalar güzeli anı kitabında sizleri beklemekte.

Rol aldığı filmlerde içkici kötü baba ve zengin gaddar adam/baba rollerini başarıyla canlandırmış büyük sanatçımızı rahmetle anıyoruz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s