.::İsmail Hakkı Şen (1927-31.1.2005)::.

Sanat hayatına 1958 yılında tiyatro ile başlayan İsmail Hakkı Şen’in asıl mesleği makine mühendisliği olmasına karşın; yaşamının büyük bir bölümünü sinema ve tiyatro dünyasında geçirdi. Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Drama Tiyatrosu, Enis Fosforoğlu Sahnesi, Hadi Çaman Tiyatrosu ve Tiyatro İstanbul kadrolarında birçok oyunda rol alan sanatçı, 150 civarında filmde oynamıştır.

1951’de Kore Savaşı’na katılarak gazi olan Şen, savaş yıllarını anlatırken, sanatla olan aşkının başlanıcını şöyle anlatmaktadır: “…Savaşın etkisini yaşıyordum. Uzun yıllar ne yapacağımı bilemeden dolaştım durdum. Sonunda bu sıkıntıyı ancak tiyatro oyunculuğu yaparak aşabilirim dedim ve tiyatroya başladım.” -röportajın tamamını okumak için tıklayınız-

Suç ve Ceza oyununun sergilenişi sırasında babasının ölüm haberini alan sanatçı, sahnede uzun bir tiradı okurken hıçkırarak ağlaması nedeniyle ayakta alkışlanmıştı.

Birçok film ve oyunda rol almasının yanı sıra, iki de senaryo eseri bulunan İsmail Hakkı Şen; 78 yaşındayken, yaşlılığa bağlı solunum problemleri nedeniyle yaşamını yitirdi.

*wikipedia.org

Oynadığı tüm karakterlere hayat veren ve orijinal yorumu ile özgün hale getiren İsmail Hakkı Şen, sinemamızın en önemli karakter oyuncularından biridir. Yaşamının son yıllarına kadar sinemadan kopmamış, Handan İpekçi‘nin yönettiği Büyük Adam Küçük Aşk filmi ile 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve  23. Siyad Türk Sineması Ödülleri‘nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü‘nü almıştır.

Komedi filmlerinde canlandırdığı tikli, sorunlu tipler ile aksiyon filmlerinde canlandırdığı soğukkanlı, idealist polis ve asker rolleri arasındaki büyük fark, onun ne kadar başarılı bir karakter oyuncusu olduğunun göstergesidir.

Büyük karakter oyuncumuzu rahmetle anıyor, sinemamıza kattıkları için şükranlarımızı sunuyoruz.

Fotoğraflar:

Reklamlar

One response to “.::İsmail Hakkı Şen (1927-31.1.2005)::.

  1. Emektar sinema sanatçımızı birçok filmde izledim.Gerçekten de hepsi birbirinden farklı ve başarılı rolleriyle sanatından söz ettirmiş değerli ustayı rahmetle anıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s