.::Şükriye Atav (4.7.1917 – 8.9.2000)::.


*1919’da ailesiyle birlikte Rusya’ya giderek orada öğrenim görürken, 1931’de Türkiye’ye dönen sanatçı, 1932’de halk dans oyunlarındaki başarısı sayesinde Eminönü Halk Evinde keşfedildi ve amatör olarak tiyatroya başladı. 1942′ de İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda görev yaptı. Birçok sinema filmi ve dizide rol almıştır. Tiyatroda altı, sinemada bir Altın Portakal ödül sahibidir. Şükriye Atav, tiyatro sanatçısı Yalçın Boratap ve emekli spiker Erdöl Boratap’ın annesi, tiyatro sanatçısı Ayşin Atav’ın da halasıdır. 1988 yılında sinema kariyerine son vermiştir. 600`e yakın filmde rol almış, 8 Ekim 2000 tarihinde kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı Antalya Devlet Hastanesi`nde 83 yaşında Antalya`da hayata gözlerini yummuştur.

*http://tr.wikipedia.org

    Türk Sineması’nın en önemli kadın sanatçılarından biri olan Şükriye Atav’ı, filmlerinin büyük bir bölümünde ağlarken görmemiz, sinemamızın belirli jest ve mimikleri ile beğenilmiş sanatçılarımızı nasıl değerlendirdiğine açık bir örnektir. Özellikle Ah Nerede ve Alın Yazısı filmlerinde canlandırdığı anne karakterleri, evlatlarını canından çok seven ve bu uğurda canını dahi verecek duygusal kişiliklerdir.

  Gözü yaşlı cefakar, vefakar ana rolleri ile hatıralarımızda kalan büyük karakter oyuncumuz Şükriye Atav’ı rahmetle anıyoruz.

Fotoğraflar:

Reklamlar

5 responses to “.::Şükriye Atav (4.7.1917 – 8.9.2000)::.

  1. Ne güzel andınız Şükriye Atav’ı… Ruhu şad olsun. Yalnız vermiş olduğunuz bilgilerde ufak bir yanlışlık var, Tuba Atav’ın annesi değildir kendisi. Tiyatro Sanatçısı Yalçın Boratap ve emekli spiker Erdöl Boratap’ın annesidir. Ayrıca Tiyatro Sanatçısı Ayşin Atav’ın halasıdır. Tuba Atav’la bir akrabalığı yoktur. Düzeltmeyi yapabilirseniz çok seviniriz. Ödüllü sanatçıyı sevgiyle anıyoruz…

  2. Üçüncü Adam

    Çok teşekkür ederiz efendim. En üstte yazan bilgiler wikipedia’dan aldığımız bilgiler. Hemen düzeltiyoruz.

  3. Aliye Rona degilmi bu ?

  4. Tuba Atav da Ayşin Atav ın kızıdır. Yani Şükriye Atav Tuba Atav ın annesinin halasıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s