.::Kazım Kartal (1936 – 13.8.2003)::.

*Sanat yaşamına 1964 yılında başlayan Kazım Kartal, Türk Sineması’nın adı fazla bilinmeyen kahramanlarındandır. Genellikle karakter rollerde yardımcı oyuncu olarak rol alan “kötü adam” Kartal, sanat yaşamı boyunca 1000 civarında (saptanabilen 350), filmde rol almış, iki senaryo yazmış, bir filmin yönetmenliğini üstlenmiştir.

Bir dönem seks filmleri furyasında da çeşitli filmlerde rol alan Kartal, o süreçteki gerekçesini şu sözlerle açıklamıştır: “Parasız kaldığım dönemlerde bakkaldan veresiye alışveriş bile yapamayıp, alay konusu olmak canıma tak demişti, mecburdum”.

Çasod üyesi olan sanatçı, bir dizi filmin çekimi için gittiği Erzurum Hınıs’da rahatsızlanıp İstanbul’a dönmesinden kısa bir süre sonra kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

*http://tr.wikipedia.org

   Cüneyt Arkın‘lı aksiyonların vazgeçilmez kötü adamı Kazım Kartal, Battal Gazi filmlerinde canlandırdığı kötü imparator karakterleri ile sinemamızın unutulmazları arasında yer almıştır. Başını hafifçe yana eğip attığı kötü bakışlar ve karakteristik yüz hatları ile her daim hatırlanacaktır.

   İnişli-çıkışlı sanat yaşantısında, yaşamakta olduğu maddi sıkıntılardan dolayı -istemeden de olsa- her tür filmde yer almış emektar karakter oyuncumuzu rahmetle anıyoruz.

Fotoğraflar:

Reklamlar

3 responses to “.::Kazım Kartal (1936 – 13.8.2003)::.

  1. unutulmaz bır oyuncu kemal sunal ıle oynadgı sakar şakir filmiyle herzmn hatıralrmzda kalıcak dev bır oyuncu allahtan rahmet dılıyrm.

  2. Rahmetli Kemal Sunal ile oynadığı film Sakar Şakir değil Sahte Kabadayı filmidir.

  3. rahmetli erotik filmlerde de oynadı. O filmlerinin oldugunu duyup görünce sogudum acıkcası…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s