.::Baki Tamer (26.12.1926 – 4.8.2004)::.

*Elâzığ-Harput’dan köklü bir ailenin çocuğu olarak 26 Aralık 1924′de, ailesinin 15. çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği Gaziantep’te geçti. İlkokulu değişik illerde (Elazığ, Gaziantep, Adana ve Bingöl) okudu. Gaziantep ve Erzurum ‘da, lise ve öğretmen okullarında okudu.

Sanata olan tutkusu çocukluk yıllarında başladı. Halk evi temsil kollarında profesyonel olarak sahne yaşamına atıldı.

Sporda üstün başarılı hizmetler vermiş, cirit, kros, mukavemet ve yüzmede bölgesel dereceleri ve Türkiye çapında aldığı ödüller bulunmaktadır. Hatta Gaziantep’te birçok spor kulübünün ilk kurucusu olmuş, atletizm milli hakem lisansına sahip olmuştur.

Sportif faaliyetleri yanı sıra birçok derneğin kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlenmiştir. Öğretmenlik, Gümrük İstihbarat Memurluğu, polislik, muhasebecilik gibi branşlarda çalıştıktan sonra kendini Yeşilçam ve sinema sanatının içinde bulunmuştur. Bir ara ses sanatçısı olarak sahneye de çıkmıştır.

İlk tiyatro deneyimini 1937 yılında İstanbul Şehir tiyatrosunun Gaziantep’te sergilediği oyunda rol alarak yaşadı. 1940-1953 yılları arasında Gaziantep Halkevi’nde Temsil Kolu Başkanı, idarecisi, başrol oyuncusu olarak 150′ye yakın telif ve tercüme eseri sahneye koydu ve oynadı.

1955 yılında İstanbul’a yerleşip sinemayla tanıştı. 1960-1961 sezonunda İstanbul Belediye Şehir Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. İlk başrolünü 1957′de Belgin Doruk ile Çileli Bülbül filminde İhsan Tomaç yönetiminde oynadı. 70′e yakın filminde başrolde oynayarak zamanının ünlü yıldızları arasına girmiş, 20 senaryosu filme alınmış, ünlü yönetmenlere asistanlık yapmıştır.

İlk Türk Film Festivali’nde ödül kazandı. Türk sinemasının iyi yönde gelişmesi için her dernek, sendika ve kuruluşun başında ve içinde yer aldı.

Evli ve 4 çocuk babası olan sanatçı 04.08.2004 tarihinde aramızdan ayrıldı.
Ölümüne kadar yüzlerce film ve TV dizisinde rol almıştır.

Önemli filmleri arasında Çileli Bülbül, Çölde Bir İstanbul Kızı, Köyde Bir Kız Sevdim, Çoban Kızı, Kara Güneş, Kanayan Yara, Ah Gardaşım filmleri örnek verilebilir.

*http://www.garnizone.com

     Yakın zamanda http://www.garnizone.com adlı site ile okurlarımızı sevindirecek bir anlaşma yaptık. Garnizone asker arkadaşlarının birbirini bulduğu, amacına hizmet eden çok başarılı bir site. Sitenin geçen senelerde başlatmış olduğu blogda, “Yeşilçam” adı altında, bazı sinema sanatçılarımızın kısa biyografilerine yer vermekte olduğunu gördüm. Bu biyografilerin bazılarının da bizim sitemizden alındığını görmek bizi hem mutlu etti, hem de ortak bir çalışma yapmaya itti. Biz de Üçüncü Adam olarak kendileri ile anlaşmaya vararak, bazı sanatçı biyografilerini http://www.garnizone.com’dan alma kararı aldık.

    Prensip gereği sitemizde hiçbir paylaşım -haberler haricinde- sadece “alıntılar” ile yapılmadığından, her sanatçımız ve diğer çalışmalarımız için detaylı çalışmalar yaptığımızdan, bu birlikteliğin paylaşımlarımıza güç katacağına inanıyoruz.

  Sinemamızın en babacan karakter oyuncularından biri olan Baki Tamer, yanağındaki beni, düzgün taralı saçları ve kalender tavırları ile oynadığı tüm karakterlerin hakkını vermiş, sinemanın her dönemine şahit olmuş, gerçek bir sinema emekçisidir.

   Jönleri dahi kıskandıracak derecede yakışıklılığı ve düzgün fiziği ile emektar polis rollerinin de vazgeçilmezidir. Mafya babasının saygı duyduğu fikir babası, devlet dairesinde çalışmakta olan tecrübeli müdür, doktor, baba ve öğretmen rolleri de akılda kalıcıdır.

          Kendisini rahmetle anıyoruz…

Fotoğraflar:

   

3 responses to “.::Baki Tamer (26.12.1926 – 4.8.2004)::.

  1. Kendisini, Cüneyt Arkın’la beraber oynadığı “Güneş ne zaman doğacak” filminden hatırlarım. Alp Giray Nuriyes namı değer “Allahsızlığı yayma kürsüsü başkanı”. Toprağı bol olsun.

  2. baki tamer genelde ağırbaşlı rollerin adamıydı,toprağı bol olsun

  3. Geri bildirim: Baki Tamer | dunyabayrak.com.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s