.::Faik Coşkun (10.4.1914 – 19.2.1978)::.

*Tiyatrocu Selim Bey ile Direkler Arası’nın ünlü kantocusu Madam Mari‘nin oğludur. Anne babası Kastamonu’da tiyatro turnesindeyken doğdu. Tiyatro sahnesinin tozunu yutarak büyüdü. 1924’te henüz 10 yaşındayken “Hamdi Paşa’nın Katili” oyunuyla profesyonel oyunculuğa başladı. Aktör Şadi Karagözoğlu, Raşit Rıza, Kel Hasan ve Komik-i Şehir Naşit‘in tiyatro topluluklarında çalıştı. Sinema oyunculuğuna 1932’de Muhsin Ertuğrul‘un yönettiği “Bir Millet Uyanıyor” filminde rol alarak başladı. Ömrü boyunca tiyatro ve sinema çalışmalarını birlikte sürdürdü. Çok sayıda filmde karakter rolleri oynadı. Hafızalarda, bir çok filmde canlandırdığı “Meyhaneci” rolüyle yer etti.

*www.sinematurk.com

     Sinemamızda birçok karakter oyuncusu, canlandırdığı uşak, polis, hizmetçi, aşçı rolleri ile hatırlanır ve sevilirdi. Hemen hemen her filmde canlandırdıkları aynı karakterler, onların tipleri, yaşları ve oyunculuk güçleri ile şekillenir, kırılması güç bir hal alırdı ve belki de meslek hayatları boyunca sürüp giderdi.

     İşte yukarda görmüş olduğumuz emektar sanatçımız Faik Coşkun, tam 377 filmde yer almıştır ve bu filmlerin büyük bir bölümünde Meyhaneci Faik Baba karakterini canlandırmıştır. Sıcak gülümsemesi, omzundaki bezi ve babacan tavırları ile bu rollerin vazgeçilmez oyuncusu olmuştur. Hatta Tenten İstanbul’da (1961) adlı (oyuncuların hemen hemen tamamı yabancı olan, yabancı prodüksiyonlu) filmde dahi, Eminönü’ndeki bir sahil kahvehanesinde geçen sahnede, kahvehane sahibini o oynamıştır. Sıcak mahalle filmlerinde de bakkal ve manav tarzı roller hep ona emanet edilmiştir. O filmleri özleyenler, eminim ki onu da çok özlediler…

 Ruhun şad olsun Faik Baba…

Fotoğraflar:

2 responses to “.::Faik Coşkun (10.4.1914 – 19.2.1978)::.

  1. faik coşkun yeşilçamın lokantacı ,meyhaneci,otelci esnaf takımından,hayatı boyuncada hep bu rolleri oynadı,bir çok filime emek vermiş bir oyuncu,toprağı bol olsun.

  2. iyi bir oyuncu allah rahmet eylesin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s