.::Turgut Özatay (1926-26.6.2002)::.

*1950’li ve 1960’li yıllardaki jön rollerinin ardından gerek Cüneyt Arkın gerekse Kemal Sunal filmlerinin önde gelen kötü adamlarından biri olmuştur.

“Sezercik Küçük Mücahit” filminde Eokacılar’ın başı, “Kurban” filminde Abbas, “Umudumuz Şaban” filminde arsa sahibi müteahhit, Ferdi Tayfur‘un Yuvasız Kuşlar filminde giyim dükkânı sahibi ve ona eziyet eden hilmi abiyi, “Korkusuz Korkak” filminde limona deli olan Ayı Abbas, “Üç Kağıtçı” filminde minibüsçü Hasan, “Atla Gel Şaban” filminde sıkı sıkı baba kasedini arayan Davut, “Keriz” filminde Zülfü‘nün şehirde kabzımallık yapan köylüsü, “Talih Kuşu” filminde kumar masasında oyun oynayan adamlardan biri, “Zehir Hafiye” filminde “Manyak Mahmut” rollerini oynamıştır. 26 Haziran 2002 de akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Türk sinemasında en çok film çeviren 3. kişi olarak bilinir (515 filmde rol almıştır).

Kendisi Üsküp’den Balkan Savaşları öncesinde İzmir’e göç eden Balkan Türklerinden Emin Özatay’ın oğludur. Dr. Tekin Özertem.

*http://tr.wikipedia.org

     Sinemamızın en kötü adamlarından biri olan, büyük karakter oyuncusu Turgut Özatay’ın hazırlamış olduğu Sinema Yıldızları Albümü, lise yıllarında elime geçmiş, tatillerde dahi yanıma aldığım, defalarca açıp resimlerine baktığım bir kitap olmuştur. Kendisi, Kara Murat filmlerinde canlandırdığı kötü kral, Kemal Sunal komedilerinde canlandırdığı “her daim mağdur olan kötü adam” ve Cüneyt Arkın filmlerinde canlandırdığı “vicdansız kötü adam” karakterleri ile anılsa da, sinema kariyerinin başlarındaki filmlerin bazılarında başrol oynamış, önemli bir sinema oyuncusudur.

     Kırık Çanaklar, Yalnızlar Rıhtımı, Aşk ve Kin, Ateşten Damla ve Muhabbet Kuşu filmlerindeki performansları unutulmazdır. Özellikle Aşk ve Kin filminde canlandırdığı tekerlekli sandalyeye mahkum aksi karakter ile dikkat çekmiş, filmin genel başarısının ardından film Amerika ve Kanada televizyonlarına 90.000 dolara satılan ilk Türk filmi olmuştur.

     Sinemanın inişli çıkışlı tüm evrelerine -kendi inişli çıkışlı kariyeri gibi- şahit olmuş değerli karakter oyuncumuz Turgut Özatay’ı rahmetle anıyoruz…

Kendisi ile ilgili hazırlamış olduğumuz çalışmaları okumak için aşağıdaki linklere tıklayınız…

1- İki Fotoğraf – Bir İnsan: Turgut Özatay

2-Bir Dakika Beni De Dinleyin: Aşk ve Kin Hakkında

Fotoğraflar:

8 responses to “.::Turgut Özatay (1926-26.6.2002)::.

 1. Başarılı,oynadığı rolün hakkını veren bir oyuncu Turgut Özatay’a allahtan rahmet dilerim.Hak ettiği değeri böyle değerli sanatçılarımıza burnundan kıl aldırmayan eleştirmenler değil gerçek sevenleri veriyor.Şunu da belirteyim elbette bilerek kötü olanı övmek iyi olanın değerini görmemektir.Eleştiri yapılacak ama bu tamamen küçümseyici,yoksayarak olduğunda sağlıklı bir eleştiri olmaz. Malumdur ki,yeşilçam adına yapılan eleştirilerin birçoğu bu anlayışta olmuştur.Bu sinemaya can veren iyi-kötü rolde oynayan emekçi sanatçılarımızla herşeye rağmen bizim sinemamız.Eleştirilerimizi beylik tutumlardan uzak kalarak ve hakkını vererek yapalım.Selamlar.

 2. Üçüncü Adam

  Yine ellerinize sağlık. Yorumlarınız ve bakış açınız bizi gerçekten mutlu ediyor. 2 gün sonra 4. yaşına basacak olan sitemiz, sanatçılarımıza hak ettikleri değeri kazandırmak, onları küçük gören zihniyetten uzak tutmak amacı ile kuruldu ve bu doğrultuda üretmeye devam etmekte. Yalnızca sanatçılarımız ile ilgili değil, filmlerimiz ile ilgili de yapılan sabit fikirli, kalıp görüşlere karşı her zaman savaş verdik, yine vereceğiz. Tekrar teşekkürler.

 3. 2002 senesinde İETT’den mavi kart alırken görevli kartın üzerine yazmak üzere adımı sormuştu, Turgut Özatay deyivermiştim.
  Üzerinde kendi fotoğrafım ve Turgut Özatay’ın adı bulunan bir mavi kartı senelerce kullanmıştım.
  Kendisine gösterebilmeyi isterdim; “bu kadar seviyoruz sizi Turgut abi” diyerek.

  Toprağı bol olsun, nur içinde yatsın.

  Engin Polat

 4. Üçüncü Adam

  Ellerinize sağlık efendim, çok güzel bir anı… Sağ olun..

 5. kendisi yeşilçama emek vermiş biriydi allah rahmet eylesin

 6. Hazırladığınız bu site sayesinde kötü adamlar deyip geçtiğimiz sanatçıların,pırıl pırıl kalplere sahip olduklarını,çoğunun tahsilli ve kaliteli insanlar olduğunu görmüş oluyoruz,bence bizim versiyonların,hatta şimdiki gençlerin bile bu insanları tanımaları gerek,bu açıdan yaptığınız iş çok önemli ve takdire şayan…

 7. bende de 5 as var

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s