.::Alpay İzer (1944-1989)::.

*İzer, babasının hakimlik görevi nedeniyle 1944 yılında Erzurum’da doğdu.Çocukluğunu Anadolu’nun değişik illerinde geçirdi.Liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlayan İzer,Bursa Halkevi Oda Tiyatrosunda tiyatroya adım attı. Daha sonra Dormen Tiyatrosu‘nda birçok oyunun kadrosunda yer aldı. 1971 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’nın Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ertesi yıl yeni kurulan Poyrazoğlu Tiyatrosu‘na geçti. İki yıl boyunca burada oynayan sanatçı, daha sonra erotik-komedi filmi olan Gariban Şakir’de rol alarak sinemaya atıldı. Birçok erotik filmde oynadıktan sonra Bitirimler Sınıfı filmindeki Selim rolüyle tanınmaya başladı. Artık erotik filmlerde çok az rol alarak, dram ve komedi türündeki filmlerde rol aldı.

İzer, 1976’dan 1979 yılına kadar sinemaya ara verdi ve sadece iki sinema filminde oynadı. Bu dönemde Ali Poyrazoğlu‘nun yazdığı Darısı Başınıza ve Levent Kırca‘nın yazdığı Ne Olur Ne Olmaz adlı mini dizilerinde rol aldı. 1979 yılında tekrar sinemaya dönen İzer, Kemal Sunal‘ın başrollerinde oynadığı Bekçiler Kralı ile Devlet Kuşu filmlerinde bakkal, Umudumuz Şaban‘da Muhtar Yaşar Şereflikoç ve Zübük‘te Avukat Burhan karakterlerini oynadı. Alpay İzer, bu filmlerden sonra sinema kariyerine uzun süre ara vererek tekrar tiyatroya yöneldi. Aydemir Akbaş’ın kurduğu tiyatro ile Akbank Çocuk Tiyatrosunda bir süre çalıştı. Bunun yanında televizyonlarda yayınlanan birçok parodi yazdı ve bu parodilerin bazılarında rol aldı. İzer, 1986 yılında yayınlanmaya başlayan Perihan Abla dizisinde Kahveci Saffeti canlandırdı. Hayatının son dönemlerinde ise daha önce de görev yaptığı Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Akbank Çocuk Tiyatrosu ile sahneye çıktı.

Alpay İzer, uzun süre akciğer kanseri tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 20 Ekim 1989’da vefat etti.Sanatçının cenazesi bir gün sonra Teşvikiye Camii’nde öğle namazına müteakip kılındıktan sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

*http://tr.wikipedia.org

Kendisi ile ilgili yapmış olduğumuz ayrıntılı çalışmayı okumak için tıklayınız.

Reklamlar

2 responses to “.::Alpay İzer (1944-1989)::.

  1. alpay izeri seksenli yıllarda en son ankara sıhhiyede görmüştüm,usta sanatçıydı,yeterince değerlendirilen bir sanatçı değildi,erken yaşta göçtü,toprağı bol olsun.

  2. hikmet kızıloğlu

    usta sigaraları tezgahın altına koydum+ üstünü seccade ile ört vatandaş ne olduğunu anlamasın (bekçiler kralından) bakkal sahne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s