.::Ayten Erman (26.11.1935)::.

*Tosun Paşa, En Büyük Şaban, Şendul Şaban gibi filmlerin yanında Kenan Büke Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tuncay Özinel Tiyatrosu ve birçok özel tiyatro ve müzikallerde roller almıştır. Şemsi İnkaya ile evliliğinden bir çocuğu vardır. Ayşen Gruda ve Ayben Erman‘ın ablasıdır.

*http://tr.wikipedia.org

     Sosyete komşu kadın…  Zengin ama vicdanlı köşk sahibesi… Mahallenin sevimli dedikoducu kadınlarının en kıdemlisi; Ayten Erman.

     Onu hep, nazikçe kullandığı ellerini kaldırıp, boynunu kıra kıra konuşması ile hatırlıyorum. Şekerpare filminde canlandırdığı “erkek düşkünü evde kalmış kadın” tiplemesi ile hafızama yer etmiş Ayten Erman’ın, filmin bir sahnesindeki “Erkek mi?… Erkek mi?” sorusunu ne zaman duysam, dakikalarca gülerim. Üzerine bir de Şener Şen’in “Erkek, erkek… Tut ucundan…” cümlesi eklenince o sahneyi izlemeye doyum olmaz. 🙂

     Son olarak Çiçek Taksi, Tatlı Kaçıklar, Çılgın Bediş –özellikle bu dizideki Mefaret karakteri ile izleyicinin beğenisini çokça kazanmıştır- ve Cennet Mahallesi dizilerinde canlandırdığı yardımcı kadın rolleri ile ne kadar kaliteli bir karakter oyuncusu olduğunu, bir kez daha izleyiciye kanıtlamıştır. Şimdiden yorumlayan ellerinize sağlık efendim…

Selam, sevgi, saygı ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle…
Ömrün uzun olsun Ayten Erman!

Reklamlar

4 responses to “.::Ayten Erman (26.11.1935)::.

  1. Oynadığı filmlerde severek izlediğim ve rolünün hakkını veren sinemamızın emekçi aktrislerinden biri olan Ayten Erman’a sağlıklı ömürler dilerim.Bir not olarak,sanırsam kendisi bir diğer değerli sinema sanatçımız olan Ayşen Gruda ile kardeşler.Kendisine de sağlıklı ömürler dilerim.

  2. Kendisi Ayten-Ayşen (Gruda)-Ayben Erman kardeşlerin en büyüğüdür…

  3. bende ayşen grudanın kardeşi olarak hatırlıyorum,yeşilçamın dubalarından,zaman zaman öne çıkan filimleri olsada yeterince değerlendirilmiş bir sanatçı değildi,toprağı bol olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s