.::Asuman Arsan (9.5.1934 – 11.10.1997)::.

*Sanat hayatına Ses Tiyatrosu‘nda oyunculukla (1950) başlayan Arsan, 1960 yılında Ses topluluğundan ayrılan oyuncuların kurduğu İstanbul Tiyatrosu‘nda ve daha sonra Muammer Karaca, Kenan Büke, Dormen Tiyatrosu tiyatrolarında çalıştı. 1965’ten itibaren sinema ve dizi filmlerde rol aldı. 11 Ekim 1997 tarihinde geçirdiği bir astım krizi sonucunda 63 yaşında vefat etti. Cenazesi eski Topkapı Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

*http://tr.wikipedia.org

     Sinemamızın emektar kadın oyuncularından Asuman Arsan‘ı bir kez daha hatırlamak ve hakkında bir şeyler yazmak gerekir diye düşünüyoruz.

     Ailenin cefakar annesi, mahallenin hır çıkaran kadını, güldü mü yüzünde güller açan, sinirlenip kaşlarını çattı mı etrafa korku saçan ve üzülüp ağladığında yüreğini koyup da ağlayan, büyük karakter oyuncusu…

Kendisini rahmetle anıyoruz…

Fotoğraflar:

Reklamlar

5 responses to “.::Asuman Arsan (9.5.1934 – 11.10.1997)::.

  1. ekrem elagözlü

    Gülerken Ağlağanlar (1973) filminde Baba Kemal’in oğlu gencin (Salih Güney) evlenmek istediği bar kadınını canlandıran Asuman Arsan’ın performansı etkileyicidir, feleğin çemberinden geçmiş, hayatın sillesini yemiş kadın rollerini de başarıyla canlandırmıştır.

  2. Asuman Arsan denince aklıma hep son dönemdeki rolü geliyor. Yasemince’de Sürahi Nine’nin elinden çok çeken gelini rolündeydi. Bu rolde onu izlerken hep acırdım ona… En önemli ve akılda kalan rolü Gırgıriye filmleridir. Onun dışında ise İnatçı’da Kemal Sunal’ın annesini, Japon İşi’nde Fatma Girik’in arkadaşı/yardımcısı, Tarzan Rıfkı’da Jane Melahat rolleri aklıma ilk gelen rolleridir. Sinemamızda birçok filmde (sinematürk’e göre 129) yer almasına karşın hep karakter oyuncusu olarak yer almış, fazla öne çıkmamıştır… Kendisini rahmetle anıyoruz. Allah rahmet eylesin…

  3. halil göçer

    en son çiçek taksi dizisinde rol almıştır.

  4. allah rahmet eylesin teşekkürler

  5. asuman arsan yeşilçamda çok güzel bir bayandı gençlik yıllarında,çektiği bonolu senetli veresiyeli filimlerle oda bozuk para gibi harcandı gitti,bu sanatçıda sex furyasında bir kaç sex filiminde oynamak zorunda kaldı,ekonomik durumlar yüzünden,toprağı bol olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s