.::İhsan Yüce (23.1.1930 – 15.5.1991)::.

 *İzmir Atatürk Lisesi ve İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okudu. Bir süre özel şirketlerde muhasebecilik yaptı. Sanat yaşamına 1952’de İzmir’de Halk ve Çocuk Tiyatrosunda başladı. Bir sezonluk ömrü olan Bizim Tiyatroyu kurdu. 1965-1966 arasında Lale Oraloğlu Tiyatrosunda çalıştı. 1968 yılında üç arkadaşı ile birlikte Ankara Drama Tiyatrosunu kurdu. Bu tiyatroda Suç ve Ceza ile Sahne Işıkları isimli oyunları sahneledi ve ilgi gördü. Gen – Ar, Arena ve Direklerarası Tiyatrolarında çalışmalarını sürdürdü. Altın Yumru filmi ile oyuncu olarak sinemaya geçti. Ertem Eğilmez‘in yönettiği Senede Bir Gün, Bir Millet Uyanıyor, Sürtüğün Kızı gibi filmlerde oyunculuğunu sürdürdü. Bu arada senaryo yazmaya başladı. Aslıer Film şirketini kurdu, senaristliğini, yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı Hayat Cehennemi adlı filmi yaptı. 1966 Antalya Film Festivalinde İşte Hayat filmindeki kompozisyonu ile En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. 1981 Antalya Film Festivalinde Derya Gülü isimli filmdeki rolüyle En Başarılı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

*http://tr.wikipedia.org

     Büyük karakter oyuncusu İhsan Yüce ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz… Kendisi aynı zamanda şairdir ve Mazlum Çimen‘in müziğini yapıp, rahmetli Mümtaz Sevinç‘in seslendirdiği “Ekmek Şarap Sen ve Ben” adlı şiirin de yazarıdır. 125’i aşkın filmde oynamıştır. Şiirlerinin çoğu yayımlanmamıştır.

     Yakın zamanda kendisi ile ilgili ayrıntılı bir çalışma hazırlayacağız. Ruhu şad olsun…

Fotoğraflar:

Reklamlar

11 responses to “.::İhsan Yüce (23.1.1930 – 15.5.1991)::.

 1. Kendisi büyük bir oyuncu olmanın yanı sıra büyük bir senaristtir. Özellikle Kemal Sunal’ın birçok filminde onun imzası vardır. Bir nevi o yazmış, Kemal Sunal oynamıştır.

 2. Üçüncü Adam

  Dediğiniz gibi çok iyi bir senaristtir.

 3. tv de hakkında hiç bir belgesel, söyleşi veya yakınları arkadaşlarıyla yapılan bir röportaja rastlamadım. internet ortamında hep aynı bilgi var hangi siteye girersen gir hep aynı bilgiler var fazlası yok.bence daha fazlasını hakeden bir sinema emekçisidir.ayrıca “ekmek şarap sen ve ben”şiiri haricinde yayınlanmayan şiirleri vardır.belki bir gün o şiirleride yayınlanır kimbilir.

 4. Üçüncü Adam

  Kesinlikle sizinle aynı fikirdeyiz. İhsan Yüce ile arkadaşlığı olan bir abim ile yakın zamanda detaylı bir söyleşi gerçekleştireceğim. Bir çok sanatçımız gibi onu da ayrıntılı bir şekilde tanıtacağız efendim. Çalışmalarımızı takip etmeniz dileğiyle.

 5. Bana göre Yeşilçamın en güzel,en mütavazi ve en cana yakın bir oyuncusu,senaristi,yönetmeni idi.Hayatında sinüzitten çektiği kadar hiçbir rahatsızlıktan bu kadar çekmedi.Bizlerden elbette daha yakın bir arkadaşlık ve dostluğu olanla yapılacak söyleşi,onun ne denli güzel insan olduğunu ortaya koyacaktır. Saygı ve Rahmetle anıyorum.Ahmet KARATOP(Yeşilçam emekçisi)

 6. Üçüncü Adam

  Ellerinize sağlık efendim. Çok teşekkür ederiz.

 7. yeşilçam da en çok merak ettiğim insandır kendisi nur içinde yatsın.

 8. kendisi ile ilgili red iismli bir dergide yazı çıkmıştır bu ay

 9. İhsan Yüce bilmeyenler için sıradan bir sinema oyuncusudur.Ancak yukarıda bahseden arkadaşların verdiği bilgiler doğrudur.Müthiş bir kişilik aklım da hep çöpçüler kralı filmi var o nasıl bir oyunculuktur 🙂 müthiş en az Kemal Sunal güldüğüm kadar gülerim hani Kemal Sunal sesim güzelder başlar söylemeye bitirir.herkes şaşkındır ve döner sesim nasıldı diye baba : Pes valla çok güzel sesin var der. 🙂 ama bunu her oyuncu yapamaz diye düşünürüm devamlı 😦 ruhun şad olsun İhsan Yüce….

 10. Ayrıca şair Can Yücel’in yakın arkadaşıdır kendisi…

 11. seslendirmelerde kendi sesimiydi acaba ? hep aynı sesti çünkü..?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s