.::Menekşe Gözler’e Dair: Sen, Yürek Çarpıntısı Nedir Bilir Misin?::.

         Bu kadar mı güzel olur bir aşk filmi? Bu kadar mı temiz olur her karakter ve kimsenin hiçbir şeyde suçu olmaz? Bu kadar acı çekilirken, her zaman bir başkası için doğan umut, bu kadar mı güzel anlatılır? Cümleler bu kadar mı takılır boğazımıza? Gözyaşlarımızı bu kadar mı zor tutarız Sadri Alışık’ı gördüğümüz her karede?

        Normalde adetim değildir soru cümleleri ile bir yazıya başlamak. Ama bu kez inanın kendimi tutamadım. Bir şiiri vardır ya Orhan Veli’nin;

Bilmem ki nasıl anlatsam;
Nasıl, nasıl, size derdimi!
Bir dert ki yürekler acısı,
Bir dert ki düşman başına.
Gönül yarası desem…
Değil!
Ekmek parası desem…
Değil!
Bir dert ki…

Dayanılır şey değil…
    Benim için, bu filmle ilgili bir şeyler yazmamak neredeyse imkânsız hale gelmişti artık. Filmi etraflıca anlatmak, uzun uzun yazmak yerine benim için filmin ne ifade ettiğini yazmak istiyorum.

     Film, içinde barındırdığı musiki ile beni yeterince benden alıyorken, bir de Sadri Alışık’ın o hüzünlü sesi ile canlandırdığı “ne zaman bulsa hep kaybetmiş âşık” karakteri, film boyunca içimin yanmasına sebep oldu. Çocuktum izlerken ağlıyordum. Annemin babamın tabiri ile kocaman adam oldum, hala ağlıyorum. Nedeni bir kadını değil, herhangi bir şeyi, bir duyguyu, bir anı, bir dostu, bir aile ferdini, bir günü, bir geceyi kaybetme korkusu belki de. Gözlerinin önünde o “şeyin” bir başkasına yahut başka bir yere kayıp gitme korkusu. İşte o zaman canınız/mız yanar. Görmesek bir daha, yaşamasa mesela ya da kaybolsa bir şekilde, unutulur belki de. Ama gözünüzün önünde duruyorken seninle olmayışı, gözlerine bakıyorken ya da karşında duruyorken sana bakmayıp, senin yanında durmayışı kahreder insanı. O an çaresizliğine mi yanarsın, kadere mi küfredersin, buna sebep olan her şeyi yakıp yıkar mısın? Sen bilirsin. Ama çare bu değildir. Bunu bilmene rağmen türlü taşkınlıklar yapsan da, içine atıp yıllarca sussan da, çare değildir. Öylesine esip geçer ki…        İşte Menekşe Gözler filminde Sadri Alışık’ın canlandırdığı isimsiz karakter, isminin –inadına- Serap olduğu karaktere böylesine tutulmuştur, öylesine kapılmıştır ki, sanki “şarkılardaki kız” çıkıp gelmiştir onun için. Yaşına bakmadan kaptırmıştır gönlünü. Dememiştir küçüktür, toydur, kimdir, kimin nesidir? Yüreğini alıp, menekşe gözlü kızın avucuna, evinin anahtarı ile beraber tutuşturmuştur. Tam her şey olacak derken kader bu ya, uzatmalı sevgilisi girmiştir aralarına ve “bir şeyler” başlamadan bitmiş, serap, yerini gerçeğe bırakmıştır. Serap onu abisi gibi seviyormuş, babasına sarılırmış gibi sarılıyormuş ne yazar onun için. Ne diyor bir şarkıda: “Aşık gibi sevmezsen… Kardeş gibi sev beni…” Yeter ki sev… Sevse yeterdi, kader istemedi…      Ve an gelmiş, kader şarkılardaki kızı, belki de uğruna adam vuracak kadar sevdiği, can kardeşine teslim etmiştir. Lakin bilmiyordur can kardeşi durumları. Bilse yapar mıydı hiç? Sevgisini yüreğinde saklar, kahrolur yine de yapmazdı. Ama bilmiyordu. Artık çekilecek acılar, gün ışığına çıkmaya başlıyordu ağır ağır. Bir otomobil kazası sonucu, Sadri Alışık’ın canlandırdığı isimsiz karakter, öğreniyordu birlikte olduklarını. Düşüp kalmıyordu ama yıkılıyordu…       Yüreği yangın yerine dönüyordu ama ne çare? Anlıyordu ki aynı kızı beklerlermiş. Aynı ‘şarkılardaki kızmış’, kaderlerindeki… Şimdi karar verme zamanı gelmiştir işte. Düşünür, taşınır ve karar verir: Biri fedakarlık edecekse, kendisi yapmalıdır. Arkadaştan öte, öz abisi gibidir çünkü onun. Abiler kardeşlerini mutlu gördüklerinde mutlu olurlar. Kardeşlik bunu gerektirir. Aşk ve arkadaşlık, başlarlar kavga etmeye. Arkadaşlık, kardeşlik kazanır. O da gerekeni yapıp aradan çekilir.-Gidiyordum. Bana verdiğin şeyleri getirmiştim…

-Senin bana verdiklerini de istiyor musun? Onları geri veremem… Elimde değil… Sıcacık bir şeydi, elle tutulmayan, hissedilen sadece… Yürek çarpıntısı gibi… Yürek çarpıntısı nedir bilir misin?

    İçi yanar ama ne çıkar. Mutluluk, fedakârlıkla gelir, fedakârlıkla gidermiş. Gözleri engin denizler kadar güzel olan kız, o fedakârlıkla gider, arkadaşlık, dostluk yine o fedakârlıkla kalırmış. Şarkılar onu söylese de, o kimseye söylemeyecektir artık. Herkes her şeyi hem bilecek, hem de bilmiyormuş gibi yapacaktır. Hayat devam edecektir. Hep böyle olmuştur. Hep de böyle olacaktır. Beckett’in dediği gibi: “Dünyadaki gözyaşı miktarı sabittir. Birileri ağlamaya başladığında bir başkası keser ağlamayı… Aynı şey gülmek için de geçerlidir…”

       Safa Önal’ın kalemine, Atıf Yılmaz’ın gözüne ve başta Sadri Alışık olmak üzere tüm oyuncuların yüreklerine sağlık…

-Hadi durma… Koş… Bir daha da elinden kaçırma onu…

-Şarkılardaki kız bir kayboldu mu, bir daha bulunmuyor…

Filmdeki şarkı sözlerini de hatırlamak gerekirse:

Menekşe Gözler

menekşe gözlerde hiç vefa yokmuş
yalancı hepsi de hiç sefa yokmuş
yalancısın yalancı menekşe gözlü sarışın kız
yalancısın yalancı menekşe gözlü sarışın kız
yalancısın yalancı menekşe gözlü sarışın kız

menekşe gözlerinin hiç günahı yok
eğer günah varsa sende günah çok
yalancısın yalancı menekşe gözlü sarışın kız
yalancısın yalancı menekşe gözlü sarışın kız
yalancısın yalancı menekşe gözlü sarışın kız

 

Şarkılar Seni Söyler

şarkılar seni söyler
dillerde nağme adın
aşk gibi, sevda gibi
huysuz ve tatlı kadın
 
en güzel günlerini
demek bensiz yaşadın
 
aşk gibi, sevda gibi
huysuz ve tatlı kadın
 
 

Filmden kareler:

    Bir sonraki çalışmam olan: “Yakın Planda Sadri Alışık: Şarkıların Ardındaki Hüzünlü Adam”  Cuma günü sizlerle olacak.

 Genseriko (Nam-ı Diğer Lüzumsuz Adam)
Reklamlar

One response to “.::Menekşe Gözler’e Dair: Sen, Yürek Çarpıntısı Nedir Bilir Misin?::.

  1. Yüreğinizden ne güzel dökülmüş duygular. Filmi izlerken hissedilenler tekrar canlandı içimizde bir yerlerde. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s