“Tüm Zamanların En İyi 100 Türk Filmi” Anketi Sonuçlandı.

İnternet üzerinden düzenlenen “Tüm Zamanların En İyi 100 Türk Filmi” anketi sonuçlandı. Tivibu katkılarıyla düzenlenen gecede, Türk sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 100 Türk filmi arasında yer alan ilk 10 filmin yönetmenlerine, gecenin anısına plaket verildi.“Türk sinemasına saygı duruşu” niteliğindeki geceye Yeşilçam’ın usta isimleri ve genç yetenekleri büyük ilgi gösterdi. Cüneyt Arkın, Halit Akçatepe, İlyas Salman, Selda Alkor, Süleyman Turan, Kenan İmirzalıoğlu, Ahu Türkpençe, Yeşim Ceren Bozoğlu, Nesrin Cevadzade gibi eski ve yeni kuşak oyuncuları, yönetmenleri ve yapımcıları buluşturan bu özel gecenin sunuculuğunu İzzet Öz yaptı.Geceye katılan TTNET Dijital Medya Pazarlama Direktörü Yaman Alpata, TTNET adına verilen plaketi kabul ederken sinemaseverlerin oylarıyla belirlenen 100 filmlik listenin Türk sineması için bir başvuru kaynağı olacağına inandığını ifade etti. Alpata, TTNET’in televizyon izleme alışkanlıklarını değiştiren ve 600’e yakın sinema filmini izleyiciyle buluşturan Tivibu platformu adına bu projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

TTNET’in televizyon platformu Tivibu’nun desteğiyle http://www.eniyi100turkfilmi.com adresinden yapılan oylamaya katılanlar en sevdikleri 10 Türk filmini 1’den 10’a doğru sıraladılar. Böylece en çok oy alan 100 film, sinemaseverlere göre Türk sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi yapımları olarak belirlendi. 1 Eylül 2011’de başlayan oylama 10 Ekim 2011 tarihinde sona erdi ve tüm zamanların En İyi 100 Türk Filmi listesi ortaya çıktı.

Sinemaseverlerin oylarıyla belirlenen ilk 10 filmin yönetmenlerine plaketleri verildi!

http://www.eniyiyuzturkfilmi.com sitesi üzerinden herkese açık olarak gerçekleşen oylama sonucu ilk 100 film belirlendi. Gecede, oylama ile belirlenen ilk 10 filmin yönetmenlerine plaketleri verildi. 10. sırada yer alan Neşeli Günler filmi için, filmin yönetmeni Orhan Aksoy adına Ertem Eğilmez’in torunu Can Saban, genç oyuncu Tuba Ünsal’ın elinden plaketini aldı. Halk oyları sonucu 9. sırada yer alan Yol filmi ile plaket alan Şerif Gören adına Şerif Sezer’e plaketini Nesrin Cevadzade takdim ederken, 8. sırada yer alan Muhsin Bey filminin yönetmeni Yavuz Turgul plaketini genç oyuncu Kenan İmirzalıoğlu’nun elinden aldı.

Mustafa Altıoklar Ağır Roman filmi ile oylama sonucunda 7. sırada yer aldı. Ünlü yönetmene plaketini genç kuşak oyunculardan Yeşim Cerenbozoğlu verdi. Zeki Demirkubuz’un unutulmaz filmi Masumiyet’in 6. sırada yer aldığı oylamada, Rezzan Yeşilbaş geceye katılamayan Zeki Demirkubuz adına, plaketi Şenay Gürler’den aldı. Oylamanın 5’incisi Türk sinemasında önemli bir yeri olan Züğürt Ağa filmi oldu. Nesli Çölgeçen’in katılamadığı gecede, plaketini Sinema Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Senem İşmen Ahu Türkpençe’den aldı. Yeni dönem filmler içinde unutulmazlar arasında yerini alan Babam ve Oğlum filmi sinemaseverlerin oylarıyla 4. sırada yer aldı. Çağan Irmak adına Sinem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Senem İşmen, sunucu İzzet Öz’den plaketi aldı.

Hababam Sınıfı, Selvi Boylum Al Yazmalım ve Eşkıya sinemaseverlerin oylarıyla ilk 3 film olarak belirlendi!

İnternet üzerinden yapılan oylama sonucunda Türk sinema tarihinin klasikleşmiş filmleri arasında olan Hababam Sınıfı 3., Selvi Boylum Al Yazmalım 2., Eşkıya filmi ise sinemaseverlerin oylarıyla 1. sırada yer aldı.

Hababam Sınıfı’nın bugün aramızda olmayan yönetmeni Ertem Eğilmez adına torunu Arzu Çevikalp plaketini genç oyuncu Münir Özkul’un kızı Güner Özkul’dan alırken, Selvi Boylum Al Yazmalım filminin yine aramızda olmayan yönetmeni Atıf Yılmaz adına, plaketini Deniz Türkali aldı. Deniz Türkali’ye plaketini Eşref Kolçak takdim etti.
Yavuz Turgul’un unutulmaz filmi Eşkıya, halkın oylarıyla Türk sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi seçildi. Eşkıya filmi ile gecede ikinci kez plaket alan Yavuz Turgul’a plaketini ünlü sinema eleştirmeni Atilla Dorsay verdi.

Sinemaseverlerin oyları ile belirlenen En İyi 100 Türk Filmi’nin tam listesi Sinema Dergisi’nin Kasım ayında piyasaya çıkaracağı Türk Sineması Özel sayısında okurla buluşacak.

http://www.eniyi100turkfilmi.com adresinden yapılan oylamaya ile ortaya çıkan En İyi 100 Türk Filmi listesi, Sinema Dergisi’nin Kasım ayında piyasaya çıkaracağı Türk Sineması Özel sayısında yer alacak.

Bu koleksiyon sayısında sinema yazarlarının oylama sonucu belirlenen 100 film üzerine yazdıkları yazılar, ünlü oyuncular ve yönetmenlerle en sevdikleri Türk filmi üzerine yapılan söyleşiler ve sinema yazarlarının kişisel ‘en iyi’ sıralamaları da yer alacak.

Akıllarda yer eden replikleri, hafızalara kazınan sahneleri ve muhteşem oyunculuklarıyla Türk sinemasının en iyi 100 filmi, sinemamızın ustaları ve genç yıldızları Sinema Dergisi’nin özel sayısında bir arada.

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ İLK 10 FİLMİ

1 Eşkıya (1996) – Yönetmen: Yavuz Turgul –  Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Sermin Hürmeriç

2 Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) – Yönetmen: Atıf Yılmaz – Oyuncular: Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin

3 Hababam Sınıfı (1975) – Yönetmen: Ertem Eğilmez –  Oyuncular: Kemal Sunal, Münir Özkul, Tarık Akan

4 Babam ve Oğlum (2005) – Yönetmen: Çağan Irmak – Oyuncular: Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyra

5 Züğürt Ağa (1985) – Yönetmen: Nesli Çölgeçen – Oyuncular: Şener Şen, Füsun Demirel, Erdal Özyağcılar

6 Masumiyet (1997) – Yönetmen: Zeki Demirkubuz – Oyuncular: Güven Kıraç, Derya Alabora, Haluk Bilginer

7 Ağır Roman (1997) – Yönetmen: Mustafa Altıoklar – Oyuncular: Müjde Ar, Okan Bayülgen, Mustafa Uğurlu

8 Yol (1981) – Yönetmen: Şerif Gören – Oyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün

9 Muhsin Bey (1986) – Yönetmen: Yavuz Turgul – Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Sermin Hürmeriç

10 Neşeli Günler (1978) – Yönetmen: Orhan Aksoy – Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen

*http://www.kanalturk.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s