Türk Sineması’nın Unutulmaz Aktörü Muzaffer Tema Hayatını Kaybetti…

Türk sinemasının unutulmaz oyuncuları arasında yer alan 92 yaşındaki Muzaffer Tema, İzmir’in Çeşme ilçesindeki evinde bu sabah vefat etti.

Eşi İnci Tema (68), 1999 yılında yerleştikleri Çeşme’de sakin ve huzurlu bir hayat yaşadıklarını, bu sabah vefat edene kadar ciddi bir hastalığı bulunmadığını söyledi. Tema, “Eşim, Çeşme’yi çok sevdiği için İstanbul’da aile mezarlığı olmasına rağmen burada toprağa verilmeyi istedi. Son dönemde Türk sinemasındaki yozlaşmadan şikayetçiydi. Sağlığında bir sorun yoktu, düne kadar bana ‘I love you.’ derdi.” şeklinde konuştu. Muzaffer Tema’nın cenazesi, yarın (5 Ekim) Ilıca Zekiye Boyacı Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Çeşme Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İstanbul’da 15 Haziran 1919’da dünyaya gelen Tema, asker olmayı planlarken müzisyen babasının isteği üzere İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. Burada flüt, keman ve piyano çalmasını öğrendi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın imtihanlarını kazanarak Ankara’ya gitti. Tepebaşı’nda 1948 yılında orkestra eşliğinde bir konser veren Tema, oradaki sinemacıların dikkatini çekti. Deneme filmi yapılan Muzaffer Tema’nın sinema kariyeri böylece başlamış oldu. Oyunculuğa, Aydın Arakon’un yönettiği “Çığlık” filmiyle adım attı. Kısa zamanda Avrupai tipiyle dikkat çekmeye başlayınca filmler birbiri ardına gelmeye başladı. Yıldız dergisinin 1951 yılında okuyucuları arasında düzenlediği yarışmada “Dudaktan Kalbe” en iyi film, Muzaffer Tema da en iyi erkek oyuncu seçildi. Sinema hayatında 55 film sığdıran Muzaffer Tema, Türkiye’nin yanısıra ABD’de üç, İtalya ve Almanya’da birer olmak üzere beş yabancı filmde de rol aldı. Önemli filmleri arasında Çığlık (1949), Fato, ya İstiklâl ya Ölüm (1951), Dudaktan Kalbe (1951), Kanun Namına (1952), İngiliz Kemal Lavrans’e Karşı (1952), Hıçkırık (1953), Aşk Istıraptır (1954), Kadın Severse (1955) ve Vahşi Kedi (1961) de bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s