Korkusuz Korkak .::1979::.

Durun bir dakika!

Beni de dinleyin!

Çok uzun zama oldu görüşmeyeli…


Ne? Yoksa beni unuttunuz mu?

Lütfen bir dakikanızı ayırıp beni dinleyin!


Beni dinlerseiz size çok para veririm…


Hay yaşayın siz! Beni sevdiğinizi, çok özlediğinizi biliyordum…

Dinleyin o zaman;

Hani bir film vardı…

Unuttunuz mu yoksa?

Benim oynadığım bir film: Korkusuz Korkak.

Natuk Baytan’ın yönettiği, 1979 yapımı, bol kahkahalı bir  Kemal Sunal filmi…

Hah… İşte şimdi size o filmden küçük bir ayrıntı anlatacağım. Çok önemsenmeyecek, gözden hızlıca kaçabilecek önemsiz bir detay ama bunu sizlerle paylaşacağım. Ne yapayım işim bu?

Filmimizin kötü adamı Ayı Abbas’ın (Turgut Özatay), Mülayim’i (Kemal Sunal) öldürmeleri için tetikçilere emir verdiği iki sahne vardır. Bu sahnelerden ilkinde Gerzek Hamdi’ye (Kadir Kök), ikincisinde ise bir başka tetikçiye (Yadigar Ejder) emir verir. Bu iki sahnede de dikkat etmemiz gereken birkaç şey var. Ama önce aşağıdaki iki fotoğrafa bir bakalım.


Yukarıda solda gördüğünüz fotoğrafta takım elbiseli bir mafya babası olarak durmakta olan Ayı Abbas, niçin sağdaki fotoğrafta sivil kıyafettedir ve ev ortamında bulunmaktadır?


Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere; Yadigar Ejder’e emir verirken, niçin üzerinde –bu sefer farklı olarak- sivil mavi kazağı vardır ve yüzünün dahi görünmediği bir planda konuşmaktadır?

İki tane olasılık var;

Birincisi, bu iki sahne de filmin çekimleri esnasında unutulmuş ve çekilmemiştir. Bu yüzden filmin kurgulanması esnasında ek olarak bu sahneler çekilmiştir.

İkincisi de, o sahneler kurgu esnasında zarar görmüş ya da kameradaki bir problemden dolayı flu (net olmayan) çıkmış olabilir. Bu durumda da bozuk çıkmış sahneler, filmin akışında önemli bir yer teşkil ediyorsa, mutlaka tekrar çekilir.

Bu iki sahnede de Ayı Abbas’ın, Mülayim’in öldürülme kararını verdiğini görmemiz gerektiğinden, bu sahneler tekrar -gördüğünüz üzere acele ile özensizce- çekilmiştir. Olması gereken ama o dönem sinemamızda maalesef olmayan/önemsenmeyen devamlılık kuralları dikkate alınsa, en azından bu sahnelerde Ayı Abbas’a bir takım elbise giydirilebilirdi. Yüksek ihtimalle o sahneler filmin gidişatınta hayati önem taşımadığından  es geçildi ve hemen çekilip kurguya verildi. Film de gösterime girdi, paralar kazanıldı, devamlılıkmış, şuymuş, buymuş hemen unutuldu. Her dönem yapımcıların düşündüğü gibi: “para kazandırsın da…”

Tekrar görüşeceğiz…

Beni sakın unutmayın olur mu?

Sizi gerçekten çok özlemişim…

Genseriko (Nam-ı Diğer Lüzumsuz Adam)

Reklamlar

One response to “Korkusuz Korkak .::1979::.

  1. Mülayimin masasına mesai arkadaşlarınca bırakılan dosyaların çoğuna baksanıza dosyaların içi bom boş…. ve boş olduğuda hiç umursanmadan film çekilmiş….kamera tekrar tekrar kayıtta….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s