Ülkü Erakalın İle Adana’da Kısa Bir Söyleşi

Ülkü Erakalın, Adana’nın Türk sineması için çok önemli kent olduğunu belirterek, “Adanalı Yılmaz Güney, sinema için çok önemli bir emektar” dedi.

Türk sinemasının tanınmış yönetmeni, söz yazarı ve bestecilerinden Ülkü Erakalın, Adana’nın Türk sineması için çok önemli kent olduğunu belirterek, “Adanalı Yılmaz Güney, sinema için çok önemli bir emektar. Onunla ilgili film çekmeye cesaret edemem” dedi.

‘Anı ve Belgelerle Yeşilçam Şarkıları’ adlı oyununun sezon finali için kente gelen Ülkü Erakalın, Adana’yı çok sevdiğini belirterek, eski dönemlerde çektiği filmlerin mekânlarını da gezdi. Geçen yıl sanatta 50 yılını deviren Erakalın, Adana’da kendisinin de çok sayıda film çektiğini ve kenti Türk sinemasının önemli bir sanat durağı olarak gördüğünü kaydetti. Sanat güneşi Zeki Müren’in son günlerini konu alan ‘Çığlık Çığlığa Bir Sevda’ adlı filminin galasına hazırlandığını ve filmin Müren’in ölüm yıldönümü olan 24 Eylül’de gösterime gireceğini belirten Erakalın, Adana ile ilgili film çekmek istediğini söyledi.

Yılmaz Güney’in Adana’nın sanatsal yapısının önemli taşları arasında yer aldığını vurgulayan Erakalın, Güney ile ilgili film çekip çekmeyeceğini soran gazetecilere, “Keşke bana Adana ile ilgili hikayeler, kitaplar getirseler ve bu bölgeyle ilgili film yapsam. Adana, yazarlar, yönetmenler, oyuncular ve diğer sanatçılar için önemli sanat duraklarından biri. Yaşar Kemallerin, Yılmaz Güneyler’in, Yılmaz Durular’ın diyarında bir hikayeyi filme dökmekten büyük mutluluk duyarım. Yılmaz Güney’i ise anlatmaya cesaret edemem. Çünkü bu çok çok zor. Onu, bence bir Adanalı yapmalı, yaparken de ruhuna kadar hissetmeli. Atatürk’ü çekmek kadar, Yılmaz Güney’i çekmek de çok zor. Türkiye için Atatürk ne kadar önemliyse, Güney de Türk sineması için o kadar önemli. Onun hayatını işlemek, Yılmaz Güney filmi çekmek büyük cesaret ister” diye konuştu.

Erakalın, Adanalılar’ın çok sıcak kanlı olduğunu ve kente gelmekten büyük zevk aldığını da kaydetti. (dha)

http://www.radikal.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s