Tiyatro Sanatçısı Ayşegül Devrim Vefat Etti…

Ayşegül Devrim

67 yaşında vefat eden Devrim için yarın Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde bir tören düzenlenecek. Törenin ardından Devrim, Teşvikiye Camisi’nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Ayşegül Devrim, 1942 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçısı İhsan Devrim’in kızı olan sanatçı, Arnavutköy Kız Koleji’nde, ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda okudu.

Bir dönem İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda da çalışan sanatçı, 1959 yılında sahneye çıktığı Oda Tiyatrosu’ndaki ”Gökteki Kaldırımlar” adlı oyunla profesyonel oldu.

Aynı yıl İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’na girdi. 1960 yılında asal kadroya alınan Devrim, 120 civarında oyunda yer aldı. Pek çok filmde ve dizide oynayan sanatçı seslendirme alanında çevirmen ve yönetmen olarak da çalıştı. 1997—2002 yılları arasında Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Ayşegül Devrim, 2007 yılında emekli oldu. Sanatçının Devrim ve Barış adlı iki oğlu bulunuyor.

Ayşegül Devrim, ”İki Efendinin Uşağı”, ”Yitik Köpek”, ”Bozuk Düzen”, ”Sapak”, ”Almanlar”, ”Kayıp Mektup”, ”Babanın Gorilleri”, ”Aç Gözlüler”, ”Avanak”, ”Hepsi Oğullarımdı”, ”Utanmazın Defteri”, ”Hırçın Kız”, ”Beş Katlı Binanın Altıncı Katı”, ”Binbir Gece”, ”Medea”, ”Çulsuzlar”, ”Kafes Arkasında”, ”Bir Garip Oyun”, ”Aşk Mektupları”, ”Hürrem Sultan”, ”Ferhat ile Şirin” ve ”Üç Kız Kardeş” gibi oyunlarda rol aldı.

*www.sabah.com.tr
Reklamlar

2 responses to “Tiyatro Sanatçısı Ayşegül Devrim Vefat Etti…

  1. Saygı ile.. Mesaj, öncelikle paylaşmaktır diye düşünüyorum. Zamanla öğrendim ki tiyatro, hayatın salt taklidi değil, doğrudan kendisidir. ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’, Keşanlı Ali’nin Destanı; gerçek hayatta gizlediğimiz bir yığın vücut dili ve fısıltı içermekte..
    Değerli sanatçımız Ayşegül Devrim ile tanışıklığım yok; değil mi ki tiyatroya büyük emekler vermiş, anılarını yürekten kutsuyorum.
    *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s