Çizgi roman çizeri Sezgin Burak, “Tarkan’ın Yaratıcısı Sezgin Burak’ın Hayatı ve Eserleri” Adlı Kitapla Anılıyor…

Sezgin Burak

Tarkan”, “Hüdaverdi”, “Pırtık”, gibi çizgi kahramanlarının çizeri Sezgin Burak, ölümünün 31. yılında yayınlanan “Tarkan’ın Yaratıcısı Sezgin Burak’ın Hayatı ve Eserleri” adlı kitapla anılıyor…

Bir dönemin ünlü çizgi romanı Tarkan’ın çizeri Sezgin Burak’ın hayatını ve eserlerini içeren “Tarkan’ın Yaratıcısı Sezgin Burak’ın Hayatı ve Eserleri” kitabı yayınlandı.

Yaklaşık 6 ay önce kurulan “Tarkan Çizgi Romanını ve Sezgin Burak’ın Eserlerini Yaşatma Derneğinin” (TASEYAD) ilk yayını olarak piyasaya çıkan 158 sayfalık kitabı Sezgin Burak’ın eşi Türkay Burak kaleme aldı.

Sezgin Burak’ın atalarından Çerkez Aslan Bey’in ve eşi Kırım Tatarı Bike Hatun’un hayat hikayeleri ve Sakarya’ya yerleşme süreciyle başlayan kitapta, 1935 Adapazarı doğumlu sanatçının eğitimi, akrabaları, şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesindeki eğitim yılları, Babıali’deki meslek ve sanat hayatı, evliliği, “Tatar Kanı’nın ilk hecelerinden Tarkan tipinin doğuşu, diğer oluşturduğu tipler olmak üzere fotoğraf ve belgelerle anlatılıyor.

TASEYAD Derneği Başkanı ve sanatçının küçük oğlu Tan Burak, kitabın derneğin ilk ürünü olduğunu, Sezgin Burak’ın yarattığı çizgi kahramanlarının yaşatılması için çeşitli etkinlikler planladıklarını belirtti.

*www.radikal.com.tr

Reklamlar

2 responses to “Çizgi roman çizeri Sezgin Burak, “Tarkan’ın Yaratıcısı Sezgin Burak’ın Hayatı ve Eserleri” Adlı Kitapla Anılıyor…

  1. Mevlânâ 1973
    kerim afşar unutulmamalı “arkadaş” filmi

  2. Sezgin Burak ve onun bütün yapıtlarının hayranıyım. Özellikle onun “Tarkan” adlı yapıtı, tarih bilinci verme noktasında, Türk halkına büyük hizmette bulunmuştur. “Tarkan” adının “Tatar Kanı” sözcüklerinin heceleri ile bağlantılı olması beni ayrıca duygulandırdı. Çünkü Tatarlar, ünlü Hun imparatoru Atilla’nın ordusunda büyük yararlıklar göstermiş bir Türk boyu idi. Sezgin Burak kahramanına “Tatar Kanı=Tarkan” adını vererek, aynı zamanda, bir Kırım Tatarı olan büyükannesi Bike Hatun’a da vefa borcunu ödemiş oluyor. Büyük sanatçı Sezgin Burak’ı rahmetle anıyoruz. O eserleriyle Türk halkının gönlünde yaşamağa devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s