Uluslararası Eskişehir Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Ekrem Bora

11. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde Nebahat Çehre ile Ekrem Bora’ya ‘Onur Ödülü’ verildi. ‘Sinemaya Emek Ödülü’ yönetmen Necip Sarıcı’ya layık görüldü.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde, sinema sanatçıları Nebahat Çehre ile Ekrem Bora’ya ‘Onur Ödülü’ verildi.

‘Sinemaya Emek Ödülü’nü ise yönetmen Necip Sarıcı aldı. Anadolu Üniversitesi Sinema Kültürünü Geliştirme Birimi tarafından 1-11 Mayıs 2009 tarihleri arasında düzenlenen 11’nci Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin açılış töreni bu akşam Yunus Emre Kampüsü’ndeki Atatürk Kültür Merkezi Salonu’nda yapıldı. Törene, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Fevzi Sürmeli, DSP’li Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İsveç Büyükelçisi Christer Asp, sinema sanatçıları Ekrem Bora, Nebahat Çehre, Nurgül Yeşilçay, Cem Özer, aralarında yabancıların da bulunduğu yönetmen ve sinema sanatçıları ile çok sayıdaki davetli katıldı.

‘BİZİ DON KİŞOT GİBİ GÖRENLER OLDU’

Rektör Prof. Dr. Fevzi Sürmeli törende, yaptığı konuşmada Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde bugüne kadar 314’ü uzun, 255’i kısa metrajlı olmak üzere toplam 569 film gösterimi yapıldığını ve bu filmleri 80 bin 576 kişinin izlediğini söyledi. Sürmeli şunları kaydetti: “11 yıl önce sinema günleri adıyla ve yalnızca 8 filmle yola çıktığımızda, bizi yel değirmenleriyle savaşan Don Kişot gibi görenler oldu belki. Fakat biz yaptığımız işe inandık ve davam ettik. İnandığımız şey bilimin ve sanatın birbirinden ayrı düşünülemeyeceğidir. Kararlıyız, çünkü bilgiyi paylaşmanın kültürü paylaşmanın ve çoğalmanın yolunun uygarlığa giden yolun sanattan geçtiğine, sanat ile kurulan iletişimin daha köklü, daha kalıcı, yaratıcı ve üretken olduğuna inanıyoruz. Anadolu Üniversitesi Ululuslararası Eskişehir Film Festivali bu inancın ve karanlığının sonucunda doğdu, gelişti ve bugüne geldi. Bugün festivalimiz yalnızca yüzlerce filmin gösterildiği bir festival değil aynı zamanda emekçisiyle, akademisyeniyle, öğrencisiyle, sanatçısıyla hep birlikte sinemanın tartışıldığı, düşünüldüğü, konuşulduğu, atölye çalışmalarının yapıldığı, özetle sinema üzerine düşünce üreten ve paylaşan bir festival oldu.”

ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

Törende Türk Sinemasına katkılarından dolayı Ekrem Bora ile Nebahat Çehre’ye Onur Ödülü, yönetmen Necip Sarıcı’ya da emek ödülü verildi.verildi. Ekrem Bora ödülünü Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Festival Komitesi Başkanı Prof.Dr.Gülseren Güçhan’dan, Nebahat Çehre, ödülünü Rektör Prof. Dr. Fevzi Sürmeli’den, yönetmen Necip Sarıcı’da ödülünü Nurgül Yeşilçay’dan aldı. Nebahat Çehre,“Üniversiteniz hakkında duyumlarımız çok muhteşem güzel bir gençlik yetişiyor. Ülkemizin de buna çok ihtiyacı var. Böyle bir Üniversiteden bana verdiğiniz bu ödülü sinemaya emek vermiş yaşayan ve yaşamayanlar adına alıyorum” dedi. Ekrem Bora da, festivali düzenleyenlere teşekkür etti. Necip Sarıcı’ya ödülünü veren Nurgül Yeşilçay kendisinin Anadolu Üniversitesi mezunu olduğunu söyledi ve duygulu anlar yaşayarak gözyaşlarını tutamadı. Sinema Kültürü’ne Katkı Ödülleri’nde ise ‘En iyi sinema makalesi’nde Tunç Yıldırım’a, ‘En iyi sinema kitabı’nda Nejat Ulusay’a ve ‘En iyi sinema programı’nda da Ceylan Özçelik’e ödülleri verildi, Jüri özel ödülünü ise Leyla Özalp’e verildi.

SANATÇI NURGÜL YEŞİLÇAY DİZİNDEN YARALANDI

Sanatçı Nurgül Yeşilçay’ın törene gelmek üzere kaldığı otel medivenlerinden düşüp sol dizinden hafif yaralandığı belirtildi. Törenin yapıldığı salonda protokol sırasında eşi Cem Özer ile birlikte oturan Nurgül Yeşilçay, sık sık yanında getirdiği buz torbasını dizindeki yaranın üzerine koydu. Yeşilçay, “Bu törene katıldığım için çok heyecanlıydım. Heyecandan merdivenlerden düşüp yaralandım” dedi. Protokolde oturan sanatçıları görüntülemek isteyen Anadolu Ajansı muhabiri Emrah Yaşar da dengesini kaybedip, çömelerek çekim yapmakta olan bir grup gazetecinin üzerine düştü. Bunu gören Nurgül Yeşilçay gülerek “Bugün de herkes düşüyor” dedi. Törenin ardından yönetmenliğini Tarsem Singh’in yaptığı ‘Düşüş’ isimli film gösterime sunuldu. Filmin anonsunu duyan Nurgül Yeşilçay, gülerek, “Ben düştüm, töreni izleyen gazeteciler düştü, şimdi de bugüne uygun olarak ‘Düşüş’ adlı film gösteriliyor. Şaka mı bu?” diye konuştu. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde ‘Dünya Sinemasının Genç Yıldızları’, ‘Sinema Tarihinin Unutulmazları’, ‘Türk Sineması’, ‘Dünya Festivallerinden’, ‘Gece yarısı Sineması’, ‘Hayatımız Belgesel’ ‘Canlandırma Sineması’ ile ‘Kısa Filmler’ başlıklarında toplam 102 kısa ve uzun metrajlı film sinemaseverlerle buluşacak.

*www.radikal.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s