.::Alpay İzer (1944-1989)::.

Alpay İzer

“1944 yılında Erzurum’da doğan Alpay İzer, 1971’de İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Profesyonel olarak çeşitli topluluklarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptıktan sonra sinema ve televizyon filmleri için senaryolar yazdı.”

Yukarıdaki minik özgeçmişten sonra işin aslına gelelim;

Sinema kariyerine bir hayli tersten başlayan İzer, ilk olarak bir erotik/komedi filmde yer alır. Kariyerine “tersten” başlar çünkü, 75-80’li yılların büyük fenomeni erotik/komedi’ler genellikle sinema ve tiyatroda uzun sürelerden beri canhıraş bir şekilde çalışan ama cebine sadece bir veya iki günlük geçim paraları giren emektar sinemacıların en önemli geçim kaynağıdır. Kazım Kartal, Turgut Özatay gibi bir çok sinema emektarı, hayatlarını idame ettirebilmek için, gönülsüz de olsa bu filmlerde oynamış, az çok para kazanmış ve bir çoğu bu filmlerden sonra sinema kariyerini bitirmiş, ömrü vefa edenler 90’lı yıllarda tek tük çekilen iyi film ve dizilerde oynamış, son yıllarını da çalışarak geçirmiştir. Hadi Çaman, Ali Poyrazoğlu, Aydemir Akbaş, Bülent Kayabaş, Mete İnselel gibi aslen tiyatro kökenli oyuncular da, dönemin siyasi buhranından dolayı perdelerini sık sık kapamakta olan tiyatrolarından çıkıp bu filmlere yönelmiş ve ceplerini az da olsa doldurmuşlardır.

İşte tüm bu buhranlı zamanlarda bir tiyatrocu çıkıp, ilk adım olarak bir erotik/komedi filmde oynamayı tercih etmiştir. Daha doğrusu tercih etmemiş, zorunda kalmıştır. Çünkü ne “yıldız” olacak kadar yakışıklıdır, ne de ilk filminde önemli bir yan karakter oynayacak kadar da tecrübeli. Üstelik çok yakışıklı dahi olsa o dönemin tüm “yıldızları” senede bir iki film yapıp evlerinde oturduğundan ve ortalık türkücü filmleri kaynadığından, kendine yine yer bulamayacaktır. Kader bu ya, sesi de bir türkücü olacak kadar yanık değildir. O halde para kazanacak ve “bir yerden bir şekilde başlanacak” sinema kariyerinin ilk adımı erotik filmler olur. “Kokla Ama Koparma” adlı filmle başlar sinema serüveni. Ardından komedi yanı daha ağır basan ama kıyında köşesinde erotik çağrışımlar da taşıyan Ali Poyrazoğlu’lu ve Aydemir Akbaş’lı birkaç filmde oynar ve yıl 1975’i gösterdiğinde, bizim kanaatimizce –ve eminim ki sizler için de öyledir- en iyi performansını sergilediği “Bitirimler Sınıfı” adlı filmde Selim karakterini canlandırır. Bu öyle bir karakterdir ki ve Alpay İzer bu role öylesine hayat vermiştir ki, izleyici bu filmi izledikten sonra eminim “keşke erotik/komedilerde oynamasaydı da hep böyle yan karakterle var olsaydı” demekten kendini alamamıştır.

Genel olarak iki parça halinde değerlendirilecek filmin ilk kısmı okulda öğrenciler arasında, diğer kısmı da öğrencilerin tatil için geldikleri bir otel ve plajında geçmektedir. İşte Selim karakteri de –yani Alpay İzer- filmin ikinci bölümlerindeki tatil sahnelerinde kendini gösterir. Selma öğretmene (Perihan Savaş) tıpatıp benzeyen sevgilisini herkesten kıskandığı için psikolojisi bozulan bir karakteri çok başarılı bir oyunculuk performansı ile vermiştir İzer. Sonlara doğru karısını öldürmüş ve olaya bir kaz süsü (botla denize açıldıklarında bot devrilir) vererek kurtulmaya çalışmış ama Sezer’in (Sezer İnanoğlu) tüm olayları başından beri takip etmesi ve durumu önce hocasına sonra da polise söylemesi ile yakalanır ve filmdeki görevi biter. Eminim ki Alpay İzer’in adını bilmeyenler ve isim olarak onu hatırlamayanlar dahi oynadığı bu rol kendilerine hatırlatıldığında, mutlak suretle İzer’i anımsayacaklardır.

Bu filmdeki başarılı grafiğinden sonra,Türk Sineması’nın “ustasız ustası” *Lütfi Ö. Akad’ın “Diyet” adlı Ömer Seyfettin uyarlamalarının ilk filminde Veli Çelebi karakterini canlandırmış, çalışılabilecek en usta isimle bir kez dahi olsun çalışma şerefine nail olarak, öyle sanıyorum ki hem mutlu olmuş, hem de filmografisinde böyle bir film yer aldığı için her daim gurur duymuştur.

74-76 yılları arası “Kolombo Şakir”, ”Mahallede Şenlik Var”, ”Canavar Cafer”, ”Parayla Değil Sırayla”, “Sokak Şarkıcıları” adlı erotik/komedilerin de senaryolarını yazan İzer, geriye dönüp baktığımızda 60’lı yıllarda bir çok çocuk oyunu da yöneterek hem para kazanmış, hem de çok sevdiği tiyatrodan ayrı kalmamak adına çalışmalarını sürdürmüştür.

75 yılında oynadığı bu filmin ardından,76 yılına kadar “Randevu”, “Çin İşi Japon İşi”, “Plaj Horozu”, “Yok Devenin Başı”, “Canavar Cafer”, “Mahallede Şenlik Var”, “Leş Kargaları”, “Kolombo Şakir”, “Arzu Bitmeyen Şarkı” adlı erotik/komedi filmlerinde oynar.76 yılının sonlarına doğru da, bir adet macera filmi sıkıştırır araya İzer. Filmin adı “Kan Kardeşler” dir. Filmde bir avukatı canlandırırken de başarı grafiği yüksektir ama asla Bitirim Kardeşler’deki Selim karakterinin ötesine geçemez. Çünkü o karakter öyle bir karakterdir ki, her sinema oyuncusunun başına kariyeri boyunca bir iki defa anca denk gelir.

76’dan 79 yılına kadar sinemaya ara verir.Hiç bir filmde oynamaz.*Dostlar Tiyatrosu’nda oyunlar oynar ve geçimini sağlar.79-80 arası “Aşk Şarabı” ve “Öttür Kuşu Ömer” adlı iki erotik/komedide ve dört adet Kemal Sunal filminde yan karakterlerde oynar. “Bekçiler Kralı” ve “Devlet Kuşu” adlı filmlerde bakkal karakterlerini, “Umudumuz Şaban” filminde üç kağıtçı muhtar Yaşar Şereflikoç karakterini, “Zübük” filminde de avukat Burhan karakterini canlandırır.

6 sene ara verdiği sinema kariyerine 1986 yılında *“Perihan Abla” dizisi ile dönüş yapan Alpay İzer, dizide kahveci Saffet karakterini uzun bir süre boyunca başarı ile canlandırır.

1987 yılında son filmi olan “Yasemin” filmi ile Yeşilçam’a, 1990 yılında da hayata “veda“ eder…

Filmografi:

Senaryo:

Sokak Şarkıcıları 1974

Parayla Değil Sırayla 1975

Canavar Cafer 1975

Kolombo Şakir 1976

Mahallede Şenlik Var 1976

Oyuncu:

Kokla Ama Koparma 1975

Çapkın Kızlar 1975

Gariban Şakir 1975

Ah Bu Gençlik 1975

Bitirimler Sınıfı 1975

Diyet 1975

Randevu 1975

Çin İşi Japon İşi 1975

Plaj Horozu 1975

Yok Devenin Başı 1975

Canavar Cafer 1975

Mahallede Şenlik Var 1976

Leş Kargaları 1976

Kolombo Şakir 1976

Arzu Bitmeyen Şarkı 1976

Kan Kardeşler 1976

Bekçiler Kralı 1979

Umudumuz Şaban 1979

Öttür Kuşu Ömer 1979

Aşk Şarabı 1979

Devlet Kuşu 1980

Zübük 1980

Perihan Abla 1986

Yasemin 1987

Alpay İzer Filmleri 1Alpay İzer Filmleri 2

*Lütfi Ömer Akad ile ilgili ayrıntılı bilgiye, blogumuzun sağ tarafında bulunan “Türk Sineması Hakkında” kısmına tıklayarak bağlanacağınız “Ulusal Sinemamız-Türk Sineması” blogundan ulaşabilirsiniz. Lütfi Ö. Akad ile ilgili yazımız Şubat ayı arşivinde bulunmaktadır.

*Dostlar Tiyatrosu:1969 yılında Genco Erkal tarafından kurulan tiyatro otuz beş yılda elli yapım sunmuştur. Oyunlarının yanı sıra tiyatro kursları koro çalışmaları oluşturduğu amatör işçi tiyatrosu grubu çağdaş halk dansları grubu gibi yan etkinlikler düzenleyerek bir kültür ve eğitim merkezi niteliğini kazanmıştır.

*Perihan Abla:1986 yılında, Kandemir Konduk ve Fatih Yıldız’ın yazdığı,Yalçın Yelence’nin yönettiği, yüzlerce bölüm TRT’de yayınlanan efsane dizi. Dizinin başrollerini Perran Kutman ve Şevket Altuğ paylaşmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s